Jeden z Čechů hledaných v Libanonu je prý vysoký bezpečnostní činitel

Únos Čechů

Jeden z Čechů hledaných v Libanonu je prý vysoký bezpečnostní činitelAKTUALIZUJEME 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Pátý z pětice Čechů pohřešovaných v Libanonu je podle libanonského listu L‘Orient-Le Jour vysoce postavený činitel bezpečnostních složek. Deník se odvolal na dobře informovaný vojenský zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Podle něj jde s největší pravděpodobností o únos.

Lidé, kteří českou pětici a libanonského řidiče zajali, se podle tohoto zdroje snažili za každou cenu vyvolat dojem únosu, když zanechali v opuštěném autě pasy a kamery, i když je snadno mohli odvézt.

„Nevíme, co se stalo, ale předpokládáme, že byli uneseni… Strůjci té operace chtěli dát najevo, že to byl únos, protože pasy a kamery mohli snadno ukrýt. Je však zvláštní, že se k akci zatím nikdo nepřihlásil a že nikdo nenavázal kontakt s místními ani českými úřady,“ sdělil libanonskému listu jeho zdroj.

Podle něj jsou ve skupině dva novináři, advokát, tlumočník a vysoce postavený bezpečnostní představitel, který je v Libanonu poprvé. Skupina prý krátce před zmizením pořídila dva rozhovory, jež se zachovaly v kamerách. Týkají se bojů v oblasti severolibanonského Arsálu u libanonsko-syrské hranice a také života syrských uprchlíků v Libanonu. Při jednom z rozhovorů je zachycen šéf místní správy města Labva v okrese Baalbek Rámiz Amhaz.

Čtěte také: Únos Čechů: taxikář je bratrem Libanonce drženého v Česku

Libanonská armáda po zmizelé skupině pátrá, v ČR se případem zabývají i tajné služby. Média kauzu spojují s případem Alího Fajáda. Tento Libanonec a další dva muži byli loni zadrženi v ČR a jsou podezřelí z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Fajád, který je podle libanonského tisku znám také jako Alí Taán, je bratrem taxikáře Saíba Muníra Taána, který pětici vezl a je také pohřešován. 

Česko spolupracuje s tajnými službami

Česká republika spolupracuje s řadou zahraničních tajných služeb ve snaze najít pětici Čechů, kteří nedávno zmizeli v Libanonu. Novinářům to dnes v Bruselu řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zdůraznil ale, že v této konkrétní situaci zůstává hlavním partnerem na politické i zpravodajské úrovni samotný Libanon. Také podle premiéra Bohuslava Sobotky může být právě spolupráce s libanonskou vládou rozhodující.

„V oblasti operuje – to je pravda – celá řada zpravodajských služeb. A pokud nám mohou pomoci, tak určitě máme s řadou z nich kontakty a budeme je využívat,“ poznamenal Zaorálek. O spolupráci v tomto konkrétním případě ani není podle něj třeba žádat. Se službami mnoha zemí totiž jejich čeští partneři spolupracují pravidelně a běžně. Proto prý dnes na bruselském jednání se svými kolegy ze zemí EU nemusí Zaorálek o spolupráci vyjednávat.

„Jsem rád, že ministerstvo zahraničí od prvního okamžiku, kdy jsme získali tyto informace, věnuje této kauze mimořádnou pozornost. Jsem také rád, že se velmi dobře daří komunikace mezi ministerstvem zahraničí a libanonskou vládou. A právě ta spolupráce s libanonskou vládou může být pro vyřešení celé této záležitosti rozhodující a klíčová,“ prohlásil dnes premiér Sobotka (ČSSD) při své návštěvě v Ústí nad Labem. Situace v Libanonu a tedy také spolupráce s partnerskými tajnými službami se podle českého ministra liší od jarního případu Čecha uneseného v Libyi. „Je samozřejmě nesrovnatelné to, že v Libanonu máme transparentnější, známé a jasné partnery,“ upozornil Zaorálek. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články