Čím Altajci otvírali lebky? Mozek operovali už před 2000 lety

Altajské trepanace lebky

Čím Altajci otvírali lebky? Mozek operovali už před 2000 letyNOVÉ
Ukázka trepanace. (ilustrační foto) Foto: Foto: Wikimedia Commons/Rama
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Starověcí lékaři prováděli operace mozku před více jak dvěma tisíci lety zručně a s velkou přesností. Po úspěšné trepanaci neboli otevření lebky mohl pacient žít i dalších několik roků. Ukázal to výzkum ostatků, které byly nalezeny v sibiřském pohoří Altaj. O zjištění ruských vědců informoval server The Siberian Times.

V lebkách dvou mužů a jedné ženy, jejichž stáří je odhadováno na 2300 až 2500 let, byly ještě za jejich života vytvořeny otvory. Série testů odhalila jednotlivý sled úkonů při trepanaci, která byla v té době provedena velmi zručně, přestože měl lékař k dispozici jen primitivní nástroje.

„Tehdejší operatéři byli velmi přesní a sebejistí,“ řekl profesor a přední ruský neurochirurg Alexej Krivošapkin, který se podílel na výzkumu. Na lebce se podle něj nenašly žádné vrypy navíc, které jsou běžné při řezání kostí.

Ruští vědci prozatím nepřišli na to, jaký nástroj se při operaci používal. Předpokládají, že se jednalo o bronzové nože, které byly nalezeny v hrobech. Zároveň nedokáží odhadnout, jestli bylo při operaci před víc než dvěma tisíci lety dané místo nějak znecitlivěno nebo byla alespoň tišena bolest.

Výzkum probíhal od loňského roku, kdy byly ostatky nalezeny v pohoří Altaj. Podíleli se na něm archeologové a antropologové z Ruské akademie věd. Prováděli sérii testů společně s předními odborníky na neurochirurgii.

„Jsem ohromen. Už v době Hippokrata patrně altajští lidé dokázali přesně určit diagnózu, provést trepanaci a operaci mozku,“ prohlásil Krivošapkin.

Muž žil po operaci ještě několik let

Odborníci určili z ostatků jednoho z mužů, že utrpěl poranění hlavy a následkem toho se mu vytvořila krevní sraženina. Zřejmě kvůli tomu trpěl bolestmi hlavy, nevolností nebo měl problémy s pohybem. Stopy po dalším růstu kostí svědčí o tom, že trepanaci přežil a žil ještě dlouhá léta.

Druhý měl vrozenou deformaci lebky a operatér se pokusil provést nápravu. Zajímavé je, že v obou případech se jednalo o poměrně malý otvor v lebce, napsal The Siberian Times.

Čtěte také:

Čeští egyptologové našli hrobku dosud neznámé faraonovy ženy

Měl Ježíš ženu? Vědci potvrdili pravost starověkého papyru

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz