Český problém má jméno Babišconi, píší v USA

Problém jménem Babišconi

Český problém má jméno Babišconi, píší v USANOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Americký magazín pro zahraniční politiku FP (Foreign Policy) varuje před nebezpečným politickým vývojem v České republice. Uvádí, že politický vzestup mocného podnikatele Andreje Babiš může podkopat základy demokratických institucí v srdci Evropy.

Magazín FP představuje Andreje Babiše jako druhého nejbohatšího muže Česka, jehož ambice nekončí u postu ministra financí. Vzestup Babiše, o němž se mluví po vzoru bývalého italského podnikatele a politika Silvia Berlusconiho jako o Babišconim, pak znamená obrat v postkomunistické historii Česka. Liberální demokracie v České republice je podle magazínu v posledních letech oslabena, za což může nejenom globální finanční krize, ale i to, že je  mnoho Čechů rozčarováno z Evropské unie. 

Magazín přibližuje čtenářům politickou cestu Andreje Babiše, který před čtyřmi lety založil ANO po sérii skandálů politických stran. ANO se pak dostalo k moci pomocí protikorupčních a antisytémových sloganů a někdy si dokonce vypomáhalo hesly o zkrachovalém státu. A na to voliči slyšeli. Stejně tak podlehli i jistému osobnímu kouzlu miliardáře, který sám sebe označuje za nepolitika a outsidera, mluví neomaleně a jeho tvář se na Čechy dívá z billboardů i novinových stránek.

Čtěte také: VIDEO: Už zase ‚Kalouskovy miliardy‘. Babiš se rozzuřil

Magazín připomíná i Babišův spor se slovenským Ústavem paměti národa, který ho označil za agenta StB s krycím jménem Bureš,  Babišovu komunistickou minulost i jeho obchodní úspěchy, které jsou často přičítány ke kontaktům, které Babiš získal před pádem komunistického režimu. 

FP upozorňuje i na fakt, že Babiš získal nejprodávanější české noviny Mladá fronta DNES a koupil i nejposlouchanější rozhlasovou stanici Radio Impuls, což mu pomáhá kritizovat své politické protivníky. 

„Vzestup Andreje Babiše představuje v české politice novou éru, která se více soustředí na obchodní zájmy, než aby chránila demokracii. Praha byla kdysi centrem změn ve střední Evropě a měla i nejsilnější disidentské tradice z celého východního bloku. Ale v roce 2015 se hlavní město České republiky ocitlo úplně jinde než předpokládali ti, kteří demonstrovali v listopadu 1989 na Václavském náměstí,“ píše FP.

Čtěte také: Biopaliva. Ministr financí v argumentační tísni

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články