'Problém Stropnický' už stihl v Praze rozdělit ANO a ČSSD

'Problém Stropnický' už stihl v Praze rozdělit ANO a ČSSDNOVÉ
Domov

Krnáčová: Vygenerovat jeden kus

Jan Kálal

Adriana Krnáčová (ANO) dál nemá jistý post pražské primátorky. Vnitřní problémy Trojkoalice kvůli nominaci Matěje Stropnického (SZ) na post náměstka se totiž přelily i mezi ANO a ČSSD. Zatímco sociální demokraté jsou ochotní jednat i o navýšení počtu náměstků, ANO vidí jako řešení to, že by Krnáčová neměla zástupce ani jednoho.

Je to problém, který měsíc po volbách rozdělil Trojkoalici v Praze. Bude, nebo nebude Matěj Stropnický jejím nejvyšším představitelem ve vedení hlavního města? A i když by si ho měli vyřešit zelení, lidovci a Starostové mezi sebou, ukázal rozdíly v pohledu ANO a ČSSD – tedy partnerů, se kterými by lidé z Trojkoalice měli řídit město.

Čtěte také: 'Je moc doleva.' Starostové odmítají, aby Prahu vedl Stropnický

„Řekli jsme jim, ať si to vyřeší doma. Že se sejdeme ve čtvrtek a řeknou nám řešení,“ tvrdil nejdřív deníku ECHO24.cz volební lídr ČSSD Miloslav Ludvík. „Nemyslím si, že je to ohrožení, je to interní neshoda Trojkoalice. Nikdo mi nevadí, jen musí mezi sebou vygenerovat jeden kus,“ připojila se Adriana Krnáčová.

Dva náměstky pro Trojkoalici? ANO říká ne

Sociální demokraté a ANO přitom už na pondělním jednání s Trojkoalicí diskutovali, jak problém se Stropnickým nejlépe vyřešit.

„V rámci velkých koaličních poměrů jsme měli mít pozici jednoho náměstka a jednoho uvolněného předsedu výboru. Diskutovali jsme možnost, že náměstci za Trojkoalici budou dva. A místa předsedy výboru bychom se vzdali ve prospěch jiné koaliční strany,“ zmínil místopředseda Starostů Stanislav Polčák.

„Matěj Stropnický se svojí účastí na různých, bohužel i komunistických akcích typu odhalování pomníku Julia Fučíka, nevrhá dobré světlo do svého dalšího působení.“

Jenže tady se ukázal rozdíl mezi ANO a ČSSD. Zatímco sociální demokraté by s navýšením počtu náměstků u koaličního partnera souhlasili, ANO to odmítá. Místo toho navrhlo, že by náměstkem Krnáčové nemusel být nikdo. „Je to pravda, tak to proběhlo,“ připustil Ludvík, blíž se ale k věci už nechtěl vyjadřovat.

Kdyby Stropnického doplnil další trojkoaliční náměstek, Starostové by prý už nic nenamítali. „Matěj Stropnický se svojí účastí na různých, bohužel i komunistických akcích typu odhalování pomníku Julia Fučíka, nevrhá dobré světlo do svého dalšího působení. Je reprezentantem levicovější části Strany zelených, která nemohla být reprezentantem trojkoaličního poselství,“ uvedl Polčák.

Starostové chtějí Štěpánka nebo Kolínskou

Stropnický se přitom pro ECHO24.cz hájil už dříve tím, že musí zastávat stejný program Trojkoalice jako kdokoli jiný. „Neposunulo se to nikam. Nic jiného vám zatím říct nemůžu,“ komentoval vývoj jednání v pondělí odpoledne.

Starostové a nezávislí by prý byli nejradši, kdyby se náměstkem za Trojkoalici stal její volební lídr Petr Štěpánek (SZ). Ten ale dává přednost práci starosty na Praze 4, zatímco Matěj Stropnický na Praze 3 skončil mimo tamní koalici. Další alternativou je pak to, že by za zelené nastoupila mezi pražské radní i na post náměstka Petra Kolínská. U ní je ale jiná komplikace. Podle předběžných dohod by totiž měla zelené reprezentovat jako radní na Praze 6.

„Čas se nám krátí. Ustavující zasedání by mělo být 27. listopadu. Ještě to bude veselé,“ připustil Miloslav Ludvík.