1

Experiment Miloše Zemana je horší než experiment ČNB

POLITICKÁ ARÉNA

Prezident republiky Miloš Zeman opětovně odsoudil devizové intervence ČNB. Řekl, že udělá vše proto, aby v bankovní radě napříště seděli lidé, kteří nebudou dělat zbytečné experimenty s českou ekonomikou, a kteří budou podporovat vstup ČR do eurozóny. 

S prezidentem republiky lze souhlasit v kritice devizových intervencí. Rovněž je považuji za nepokorný zásah do trhu s nejistým efektem a vysokými riziky. Koneckonců nedávný příklad Švýcarska ukázal, jak je z takového experimentu těžké vystoupit. Ukončení závazku držet oslabený kurz franku zamávalo s měnovou stabilitou nejen ve Švýcarsku, ale i v eurozóně.

Problém argumentace Miloše Zemana tkví v tom, že zatímco odsuzuje experiment s oslabením české měny, chce Českou republiku natlačit do eurozóny, tedy do experimentu mnohem nebezpečnějšího.

Je svaté právo prezidenta republiky mít pozitivní vztah k evropské integraci. Nesmí však být zaslepený do takové míry, že nebude brát v úvahu objektivní fakta vypovídající o krizi eura a o dramatických nákladech na jeho udržení. Usilovat o přijetí eura v dnešní fázi hluboké a vážné krize tohoto politického projektu je nemístným hazardem s českou ekonomikou a jejími občany.

Eurozónu od jejího počátku tvoří navzájem strukturálně odlišné ekonomiky, čímž je předurčen neúspěch takového politického projektu. Zastánci eura na počátku slibovali stabilitu, rychlejší hospodářský růst a sbližování chudších a bohatších zemí. Nic z toho se nestalo a vývoj v jižních zemích eurozóny a především v Řecku musí otevírat oči každému.

Přijetí eura znamená mimo jiné trvalé zafixování našeho měnového kurzu. V porovnání s časově omezenými devizovými intervencemi tak jde o krok nevyčíslitelně závažnější. Autonomní měnová politika ČNB nám před intervencemi nijak neškodila. Není tedy důvod ji nahrazovat měnovou politikou určovanou ECB, která bude brát v úvahu zájmy a parametry českého hospodářství v nesrovnatelně menší míře než ČNB.

Čtěte také: Zeman: Do vedení ČNB chci jenom ty, kdo jsou pro euro

Zamrazilová: Přijetí eura odpovídá kurz pod 20 Kč/EUR


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.