Co policie hledala u Šlechtové na ministerstvu

IT zakázka za 1,5 miliardy

Co policie hledala u Šlechtové na ministerstvuNOVÉ 1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Policejní zásah si ministerstvo pro místní rozvoj vysloužilo tím, jak trvalo na zakázce, před kterou Evropská komise varovala už v létě 2012. Z plýtvání při zakázce na monitorovací systém, jejíž cena se vyšplhá až na jeden a půl miliardy, je těžko obvinit jednoho ministra. Během přípravy kontraktů pro vítězné firmy Tesco SW a Datasys se vystřídali celkem čtyři, po Kamilu Jankovském (VV) ještě František Lukl (SPOZ), Věra Jourová a Karla Šlechtová (ANO) .

Ministr Kamil Jankovský v roce 2012 vyhlásil soutěž na nový monitorovací systém MS2014+, za který chtěl zaplatit 944 milionů. Systém má posloužit k evidenci všech projektů, které bude Evropská unie podporovat v rozpočtovém období 2014-2020. Dříve než nabídky od IT firem však Jankovský dostal dopis od ředitele Ericha Unterwurzachera z regionálního ředitelství Evropské komise.

„Opakovaně jsme českým představitelům doporučovali využít současnou infrastrukturu a vyhnout se tak zbytečným výdajům,“ popsal později Unterwurzacher debatu s českými úředníky v oficiálním dopise pro senátorku Alenu Dernerovou. Čechům připomněl, že komise schválila pro nový monitorovací systém náklady jenom do devíti milionů eur, tedy cca čtvrt miliardy korun.

Euroúředníci vycházeli z jednoduché úvahy. Ostatní země používají mnohem lacinější monitorovací systémy, které například vznikají úpravou excelu. Třeba Polsko nebo Rakousko proto počítají proti Česku s desetinovými náklady. Češi mají ostatně k dispozici další monitorovací systém MSC2007-2013, který by po menších úpravách šel použít znovu.

Neoficiální zprávy o obsahu auditu a zadávací dokumentace k zakázkám dávají poměrně přesný obraz, jak vypadá typická předražená IT zakázka v Česku. 

Jeden program za dvoje peníze

České úřady připomínky z Bruselu vyslechly, nadále však postupovaly podle plánu. Týden před pádem vlády Petra Nečase byla schválena zakázka na vybudování systému MS2014+ a jeho čtyřletý provoz za 530 milionů bez DPH. Rusnokova vláda připravila zakázku na hardware za 275 milionů, která byla schválena loni v srpnu. O dva měsíce později ještě přibyla objednávka na vybavení záložního pracoviště za 90 milionů. Ještě se soutěží bezpečnostní dohled za 50 milionů. Ve výčtu z Věstníku veřejných zakázek chybí provoz na dalších pět let nejméně za 150 milionů ročně.

Zakázka tak jistě dosáhne úctyhodné jeden a půl miliardy, zároveň je těžko z plýtvání obvinit jednoho ministra. Během přípravy kontraktů pro vítězné firmy Tesco SW a Datasys se vystřídali celkem čtyři, po Jankovském (VV) ještě František Lukl (SPOZ), Věra Jourová a Karla Šlechtová (ANO) .

Z pohledu Evropské komise ovšem nešla bohorovnost českého ministerstva jen tak přehlédnout, proto si již zmíněný ředitel Unterwurzacher vyžádal od ministerstva financí podrobný audit, co vlastně resort místního rozvoje pro monitorovací systém nakoupil. Dosud neveřejný audit byl natolik objevný, že ho policie použila k zahájení vyšetřovacího procesu.

Ministerstvo si na kontrolu a rozvoj monitorovacího systému platilo tolik „člověkodnů“, že by se tak zaplatilo 35 programátorů na plný úvazek. 

Neoficiální zprávy o obsahu auditu a zadávací dokumentace k zakázkám dávají poměrně přesný obraz, jak vypadá typická předražená IT zakázka v Česku. Pozoruhodný je už fakt, že hlavním příjemcem evropských peněz se stane společnost Tesco SW, která provozovala také starší systém MSC2007-2013, který navíc v posledních letech za desítky milionů modernizovala. Nelze proto vyloučit, že se starý systém pouze přejmenuje. Nasvědčuje tomu i fakt, že oba velmi podobné systémy by měla stejná firma provozovat na stejných přístrojích několik let najednou, nejméně do roku 2017.

Na manipulaci podle auditu ukazuje, že zakázka počítá jen se čtyřmi lety provozu, i když systém bude potřeba minimálně do roku 2023. Vítězné Tesco SW nabízelo nízkou cenu za dodání softwaru, požaduje však vyšší náklady na provoz. Pokud by se soutěžil i provoz na 8-10 let, nemuselo Tesco nutně vyhrát.

Kdo změří člověkodny

O tom, že náklady jsou mimořádně vysoké, svědčí přehled požadavků ministerstva pro místní rozvoj. Za provoz starší aplikace MSC2007+ inkasovali její správci Tesco SW a S&T 187 milionů ročně. Nová zakázka měla náklady srazit ke sto milionům ročně. Přesto i nová cenová úroveň několikanásobně překračuje obvyklé tržní podmínky.

Vyplývá to z údajů, jak se platila správa systému MSC2007+. Tři čtvrtiny si dodavatelé účtovali za pronájem svých programátorů. Samotná cena šestnáct tisíc korun za „člověkoden“ odpovídá situaci na trhu, obdobnou částku platí například ČEZ. Ministerstvo si však na kontrolu a rozvoj monitorovacího systému platilo tolik člověkodnů, že by se tak zaplatilo 35 programátorů na plný úvazek.

Ke správě běžného počítačového systému však není potřeba tolik lidí. Dokonce i ve velkých firmách se složitým průmyslovým provozem jako v ostravské Nové huti zaměstnávají při správě počítačových aplikací maximálně pět programátorů. Náklady na člověkodny pro novou aplikaci MS2014+ ukazují, že ministerstvo nechce na dosavadní praxi příliš měnit.

  

Sdílet:

Hlavní zprávy