1 Stopy po mučení

Unikátní nález v Brně. Patří krev na stěně vězňům komunismu?

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Zajímavý nález učinili historici v bývalé věznici v Brně na Cejlu. Na stěnách vězeňských cel našli stopy krve, která by mohla patřit mučeným vězňům. Zda se jednalo o vězně nacistického či komunistického režimu, dosud není jasné. Nález je podle historiků unikátní díky tomu, že totalitní režimy podobné stopy po mučení obvykle nenechávají. Podle Pavla Palečka jde spíše o následky jednání komunistických věznitelů.

Na krev přišli historici náhodou již před několika měsíci při natáčení dokumentu o ženě, která zde byla vězněná gestapem. Až nyní ovšem forenzní antropologové potvrdili, že jde o lidskou krev. „Pokud vyjde genetická analýza, jsme schopni určit, do jaké populace ten člověk zapadal,“ řekla pro ČT24 vedoucí Laboratoře morfologie a forenzní antropologie Masarykovy univerzity Petra Urbanová.

Podle historika Pavla Palečka se jedná o unikátní nález, protože totalitní režimy po sobě stopy po mučení nenechávaly. „Jednoznačně v České republice ani na Slovensku nic takového neexistuje. A myslím, že ani v evropském měřítku není žádné jiné místo, které by bylo srovnatelné, protože žádný totalitní režim po sobě takovéto stopy nenechá. Vždycky po sobě uklidí,“ uvedl pro Radiožurnál Paleček. 

Stále není jasné, zda krev patřila vězňům nacistického či komunistického režimu. Za 2. světové války věznici využívalo gestapo, tajná policie nacistického Německa, a věznilo zde pouze ženy. Historici sice nevylučují, že by krev pocházela už z této doby, není to podle nich příliš pravděpodobné, protože nacisté by po sobě podle nich jakékoliv stopy o násilí ve věznicích nenechali. 

Pravděpodobnější podle nich je, že krev patřila lidem vězněným komunistickým režimem. „V roce 1956 byl ještě komunistický režim velice přísný, mučení pokračovalo. Proto se domnívám, že se nebáli tam tyto stopy nechat. Nepřišlo jim, že dělají něco, z čeho by je někdo mohl obvinit,“ řekl Paleček Radiožurnálu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Na toaletu jednou za 6 hodin. Cesta do ruských věznic stále připomíná gulag

Čtyři dny vězení za srp a kladivo. Policie zadržovala muže, který odstranil komunistické symboly

Z nového čísla Populisté. Příští zastávka násilí. Debata v předvečer voleb do Evropského parlamentu

Echo týdne: Piráti, čučche a protinožci ● Komentář: Tunel není ● Esej: Spojené státy evropské? Už jsou sešněrovanější než ty americké ● Kauza: Elfové na hlídce proti ruským trollům ● Fenomén: Jak skončit Hru

Vláda zvýší lidem poplatky za banku a zdraží půjčky Dánský specialista na střední Evropu Lars Christensen
Poslední pražský bohém Ohlédnutí za neobyčejným životem Radomila Uhlíře
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.