Babišova Olma vyhrála tendr na státní mléko. Soutěžila sama

Babišova Olma vyhrála tendr na státní mléko. Soutěžila samaAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Firma Olma, která patří do koncernu Agrofert vlastněného ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), vyhrála zakázku na dodání a tříleté ochraňování 500 tun sušeného mléka pro stát za 31 milionů korun. Olma se do tendru přihlásila jako jediná.

Zakázka byla součástí tendru na celkem 3500 tun sušeného mléka. „Dalších šest částí tendru, do kterých se nikdo nepřihlásil, proto SSHR vypíše do konce března znovu,“ řekl mluvčí Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka. Odhadovaná cena celé zakázky byla 220 milionů korun.

Již v minulosti firmy spadající pod Babišův Agrofert vyhrávaly soutěže zejména na dodání obilí, masa a biopaliv. Agrofert od roku 2005 skrze společnost Navos pravidelně dodával obilí, firma Animalco, která dodává mražené maso, spolupracovala se správou rezerv již od roku 2002. V roce 2011 pak většinu jejích akcií ovládl právě Agrofert a v zaběhnutém trendu pokračoval. Animalco naposledy dodalo správě hmotných rezerv 500 tun mraženého masa za více než 46 milionů loni v červnu. V soutěži byla tehdy společnost vybrána jako jediný možný kandidát. Ministr financí má ze svého postu poradní hlas při nominaci šéfa SSHR, který pod vládu spadá.

Například Madeta se do tendru nepřihlásila, neboť je při současném nastavení pro ni nevýhodný. Podle jejího generálního ředitele Milana Teplého by firma přišla přibližně o sedm milionů korun. „Nastaveným podmínkám SSHR navíc není v mnoha bodech naprosto reálné vyhovět – například po stránce vzorkování či obměny pytlů na sušené mléko. Pokud vláda podmínky změní tak, aby pro nás byly akceptovatelné, je možné, že se do případného dalšího tendru přihlásíme,“ dodal Teplý.

Čtěte také: ‚Prasárny si líbit nenechám. Bude velká vůle omezit podnikání ministrů‘

Správa také uzavřela i další tendr na nákup potravin. Celkem 600 tun mraženého masa dodá státu firma Mrazírny Plzeň – Dýšina. SSHR za to zaplatí 55,7 milionu korun.

„Nákupy sušeného mléka a mraženého masa jsou součástí plánu na navýšení potravinových zásob. Jen letos chceme nakoupit potraviny za 220 milionů korun,“ dodal předseda SSHR Pavel Švagr.

Stát by měl letos znovu vypsat tendr na obměnu 2000 tun cukru, správa následně připraví zakázku na obměnu dalších minimálně 5000 tun. „Je to zajímavé z toho důvodu, že správa tuto obměnu nerealizovala zhruba za období minulých deseti let,“ vysvětlil dříve předseda.

Čtěte také: Faltýnek Agrofertu. Brusel šetří stamilionové dotace pro Babiše

Stát také chystá tendry na rýži a luštěniny nebo na sůl. Předseda správy by si přál, aby se do výběrových řízení hlásilo více firem, než kolik se jich hlásilo loni, kdy se některá výběrová řízení musela opakovat. Například do tendru na konzervy se nejdřív nikdo nepřihlásil, při druhém vypsání měla zájem jediná firma.

Správa státních hmotných rezerv schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků.

Nouzové zásoby ropy pokryjí spotřebu celého státu na více než 90 dnů, zásoby obilí musí vydržet na měsíc a požadované zásoby potravin mají nahradit třídenní spotřebu. Podle Švagra správa u potravin v současnosti limity nesplňuje. Jídlo by stačilo na jeden den. Zásoby průmyslových surovin, například neželezných kovů, jsou většinou tříměsíční. Dodavatelé mají povinnost zásoby pravidelně obměňovat tak, aby byly čerstvé.