Gubernátor se poroučí. Kdo uhájí Dněpropetrovsk před separatisty?
Roztržka gubernátora s kyjevem
Poměrně dramatická rezignace dněpropetrovského gubernátora Igora Kolomojského zvyšuje obavy, kdo ochrání dněpropetrovskou oblast před proruskými separatisty. Kolomojskyj loajální Kyjevu zde totiž doposud sloužil jako garant pořádku. Po roztržce s prezidentem Petro Porošenkem však na svou funkci rezignoval.
Spor vlivného východoukrajinského oligarchy s prezidentem nastal poté, co ukrajinská vláda obměnila vedení státní ropné společnosti UkrTransNafta. Kolomojského, který měl ve společnosti malý podíl, rozčílil odchod jeho chráněnce a dosavadního ředitele firmy Oleksandra Lazorka a nechal její sídlo krátce obsadit svými vlastními ozbrojenými jednotkami.
To však vyústilo v roztržku s Kyjevem a následnou rezignaci Kolomojského z pozice gubernátora dněpropetrovské oblasti. Svého šéfa pak následovali i jeho zástupci Gennady Korban a Svjatoslav Oljynyk.
Čtěte také: Porošenko odvolal oligarchu, co poslal ozbrojence do státní firmy
Kolomojskyj přitom doposud platil za spojence Porošenka. Po vypuknutí proruského povstání se jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů a zároveň nejvlivnějších politiků na východě země postavil pevně na stranu Kyjeva a podpořil proevropskou orientaci Ukrajiny. Na Donbasu vytvořil na své náklady dobrovolnický prapor, který bojoval proti vzbouřencům mimo oficiální armádní struktury.
Po jeho rezignaci se mnozí obávají, že separatisté v dněpropetrovské oblasti získají převahu a vytvoří zde další autonomní lidovou republiku, píše ukrajinský server Kyiv Post.
„Pokud padne celý Donbas kvůli soupeření mezi elitami, jediné, co může separatisty zadržet, je Dněpropetrovsk,“ řekl odborník na ukrajinské studie Viktor Mironěnko. Také odstupující náměstek gubernátora Oljynyk vyjádřil pochybnosti, že nový gubernátor bude schopen zajistit stabilitu regionu.
„Pochybuji, že si nový gubernátor uvědomuje, kolik peněz je potřeba k zajištění bezpečnosti,“ řekl pro Kyiv Post. Kolomojskyj totiž z vlastních zdrojů financoval vojenské oddíly i vybudování opevnění proti separatistům. Další prostředky získával od soukromých dárců, často zahraničních. „Mnozí z nich peníze darovali, protože věřili právě Kolomojskému,“ dodal.
Čtěte také: Moskva zabavila majetek ukrajinského oligarchy Kolomojského
Podle Oljynyka zajišťoval mír nejen zvenčí, ale i uvnitř města, kde se vyskytují separatistické organizace. Ty už se dříve snažily zmocnit místních vládních budov, ovšem neúspěšně. Mimo jiné také díky zásahu bývalého gubernátora.
Podle jiných expertů je role Kolomojského v regionu přeceňována, nicméně mezi separatisty způsobila jeho rezignace radost. Například lídr samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko doufá, že bývalý gubernátor by nyní mohl prohlásit v dněpropetrovské oblasti svůj vlastní stát nezávislý na Kyjevu. „Proč ne? Kolomojskyj je de facto lídrem tohoto území, a tím pádem i skutečnou autoritou,“ řekl.