Na Ukrajině prý na vládní straně bojují stovky americký žoldnéřů
Na Ukrajině působí na straně prozatímní vlády kolem čtyř stovek amerických žoldnéřů. Napsal to dnes na svém webu německý nedělník Bild am Sonntag s odvoláním na zpravodajské zdroje z úřadu německé kancléřky Angely Merkelové.
Podle informací týdeníku jde o elitní vojáky americké firmy Academi. Údajně již došlo k jejich nasazení proti proruským silám v okolí města Slavjansk na východě Ukrajiny.
Kdo tyto žoldnéře najal, není zřejmé. Spolková zpravodajská služba (BND) o jejich nasazení na Ukrajině prý informovala už 29. dubna. Agentura DPA k tomu poznamenala, že BND získala tyto informace od amerických tajných služeb.
Zprávy o účasti zahraničních námezdních vojáků na straně ukrajinských vládních sil se v posledních týdnech objevují stále častěji. Academi, která byla dříve známa jako Blackwater a působila například v Iráku a Afghánistánu, ale svou účast už v polovině března popřela.