22 otázek pro Andreje Babiše: Vysvětlete všechny své kauzy

Čapí hnízdo je jen vrcholek ledovce

22 otázek pro Andreje Babiše: Vysvětlete všechny své kauzyOtevřený dopis 1
Homepage
Echo24
Sdílet:

Protikorupční organizace vyzvaly vicepremiéra, předsedu ANO a majitele Agrofertu Andreje Babiše, aby v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo objasnil také další aktivity, které při vstupu do politiky slíbil potírat. Uvedly to v otevřeném dopise, jehož text zveřejňujeme níže. Chtěly by vyjasnit mimo jiné privatizaci Unipetrolu, nesrovnalosti ve financování volební kampaně hnutí ANO nebo okolnosti dotace pro slovenský podnik Duslo Šala, který patří pod Agrofert. Podle Babiše nemá cenu nesmysly a lži komentovat. Některé signatáře dopisu označil za nevěrohodné.

Podezření z dotačního podvodu v souvislosti s farmou Čapí hnízdo „zdaleka není jedinou kauzou, která u veřejnosti vzbuzuje podezření, zda Vaše podnikatelské aktivity nejsou ukázkovým příkladem nešvarů, jež jste při svém nástupu do české politiky tak razantně kritizoval,“ napsali Babišovi autoři dopisu z iniciativy Vraťte nám stát.

Předseda hnutí ANO by měl podle nich zodpovědět 22 otázek, které mu položili. Měl by mimo jiné uvést celkovou výši dotací, které Agrofert získal, prozradit skutečné vlastníky švýcarské společnosti O.F.I., která se v roce 1995 stala majoritním majitelem Agrofertu, nebo personální strukturu divize vnitřní bezpečnosti Agrofertu.

V souvislosti s privatizací Unipetrolu by měl Babiš podle dopisu mimo jiné popsat způsob převzetí společnosti Lovochemie, potvrdit pětimilionový dar na činnost ČSSD v roce 1997 nebo ozřejmit své vztahy s ministry Zemanovy vlády a podnikateli. Podobně by měl podle dopisu Babiš vysvětlit podmínky kolem dotace a daňových úlev pro Duslo, podíl na financování slovenské vládnoucí strany Smer a styky se slovenskými politiky.

Tvůrci dopisu rovněž uvádějí, že volební kampaň ANO stála v roce 2013 podle odhadů a svědectví lidí z Babišova okolí zhruba 650 milionů korun. Po Babišovi chtějí vysvětlení, „proč se tato suma nepromítla do účetní uzávěrky kampaně“ a z jakých zdrojů kampaň financoval.

Tvrzení o ceně kampaně je podle Babiše jedním z důkazů, že „nesmysly a lži“ nemá cenu komentovat. „Například naše kampaň do Sněmovny stála 119 milionů korun, ne 650 milionů, jak tito najatí aktivisti lžou,“ uvedl Babiš.

Autoři dopisu poukazují také na předlistopadovou minulost šéfa dozorčí rady Agrofertu Libora Širokého, bývalého důstojníka komunistické tajné policie. V jejích svazcích byl Babiš veden jako agent, podle soudu neoprávněně. Chtějí také vědět, zda byl Babišovým právním zástupcem ve sporu kolem Unipetrolu advokát Radek Pokorný, který je spojován s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Otevřený dopis Andreji Babišovi: „Čapí hnízdo je jen vrcholkem ledovce. Vysvětlete své další kauzy!“

Dobrý den pane Babiši, místopředsedo vlády, ministře financí, majiteli holdingu Agrofert,
svoji veřejnou dráhu jste odstartoval velmi expresivní protikorupční rétorikou, slibující očištění politického života a posílení transparentnosti v nakládání s veřejnými zdroji. Dnes sám čelíte podezření z dotačního podvodu v souvislosti s Vaší farmou Čapí hnízdo. Tento případ však zdaleka není jedinou kauzou, která u veřejnosti vzbuzuje podezření, zda Vaše podnikatelské aktivity nejsou ukázkovým příkladem nešvarů, jež jste při svém nástupu do české politiky tak razantně kritizoval a jimž jste sliboval zamezit. Proto považujeme nejen za správné, nýbrž i za nutné položit Vám touto formou otevřeného dopisu několik zásadních otázek. Domníváme se, že veřejnost má právo znát odpovědi na tyto otázky.
1.  Kdo byli skuteční vlastníci švýcarské společnosti O.F.I., která se v roce 1995 stala majoritním majitelem Agrofertu?
2.  Znáte důkladně profesní kariéru Vašeho blízkého spolupracovníka Libora Širokého?
3.  Můžete popsat personální strukturu divize vnitřní bezpečnosti společnosti Agrofert?
4.  Znal jste osobně pana Marka Riche?
5.  Dokážete popsat způsob převzetí společnosti Lovochemie, v době nedokončené operace akvizice Unipetrolu?
6.  Byl Vašim právním zástupcem ve sporu s PKN Orlen také Radek Pokorný?
7.  Jaké byly Vaše osobní vztahy s Ivanem Langerem, Stanislavem Grossem, Martinem Pecinou a Miroslavem Grégrem?
8.  Jaké jsou Vaše osobní vztahy s Jurajem Širokým, dnes majitelem slovenské společnosti Váhostav?
9.  Přispěl jste v roce 1997 pětimilionovým darem na činnost ČSSD, v době, kdy byl jejím předsedou Miloš Zeman?
10.  Spolufinancoval jste někdy v minulosti volební kampaň strany Smer Roberta Fica?
11.  Jak hodnotíte svou účast ve společnosti Port Service Bratislava?
12.  Jaké jsou Vaše současné i minulé vztahy s bývalým slovenským ministrem hospodářství Pavolem Pavlisem, který udělil daňovou úlevu Vaší firmě Duslo Šala?
13.  Znáte podmínky udělení dotace a daňových úlev pro Vaši firmu Duslo Šala ve výši 58 mil. Eur? Jsou tyto podmínky dnes dodržovány?
14.  V roce 2013 jste prohlásil, že do tří let budete mít největší mediální dům v ČR? Podařilo se Vám to?
15.  Znáte celkovou výši dotací pro Váš holding?
16.  Kolik času denně věnujete svým firmám?
17.  Která banka je v současnosti koordinátorem Vašeho úvěrového portfolia? Znáte aktuální strukturu správy akciového portfolia ČNB? Co si myslíte o tzv. sektorové dani pro banky? Jaký máte názor na výši vyváděných dividend u dcer velkých zahraničních bank se sídlem v ČR?
18.  Znáte platnou zákonnou definici pojmu střet zájmu?
19.  Jaké jsou Vaše osobní vztahy se společnostmi Penta a J&T? Jaké jsou Vaše osobní vztahy s pány Chrenkem, Romanem a Krúpou?
20. Považujete svou obhajobu v kauze Čapí hnízdo za adekvátní a věrohodnou?
21.  Kampaň ANO stála v roce 2013 podle odhadů a také svědectví lidí z Vašeho okolí cca 650 mil. Kč. Proč se tato suma nepromítla do účetní uzávěrky kampaně? Z jakých zdrojů jste kampaň financoval?
22.  Je pravdou, že pekárenský koncern Lieken, jehož jste vlastníkem, dostal od německé vlády obří zakázku na dodávku pečiva do ubytovacích zařízení pro uprchlíky? A pokud ano, považujete za správné, když zároveň na veřejnosti ostře vystupujete proti přijímání uprchlíků a kritizujete uprchlickou politiku západních zemí, včetně Německa?


S pozdravem
Petr Havlík, analytik a publicista (iniciativa Vraťte nám stát!)
Václav Němec, filosof (iniciativa Vraťte nám stát!)
Jan Payne, filosof (inciativa Vraťte nám stát!)
Radka Denemarková, spisovatelka
Martin Přikryl (Spolek Podhradí)
Olga Cieslarová (iniciativa Sametové posvícení)

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články