ČNB v červenci na oslabování koruny vydala 28 miliard

ČNB v červenci na oslabování koruny vydala 28 miliardNOVÉ 1
Ekonomika
Sdílet:

Česká národní banka v červenci provedla na devizovém trhu intervence proti posilující koruně za zhruba 28 miliard korun. Nakoupila 1,03 miliardy eur, odhalila dnes zveřejněná statistika devizových obchodů ČNB ke konci července.

Centrální banka zasahovala proti silné koruně v červenci poprvé od zahájení intervencí v listopadu roku 2013, když tehdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Cílem intervencí je nepustit korunu pod vytčený kurzový závazek na úrovni 27,00 k euru. Samotná ČNB v červenci uvedla, že v pátek 17. července byla na trhu poprvé od listopadu 2013 aktivní. Objem obchodů tehdy neuvedla. Celkově svou přítomnost na trhu nekomentuje.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler pro Roklen24.cz v odhadu z minulého týdne uvedl, že červencové intervence ČNB dosáhly řádově 20 miliard korun. Srpnové odhadl na 90 miliard korun, v součtu tedy ČNB od opětovného vstupu na trhu dle něj na obranu koruny vynaložila již 110 miliard korun.

Zásah ČNB na koruně dopadá i na tuzemský dluhopisový trh. Na sklonku minulého a v úvodu aktuálního týdne výnosy na českých dluhopisech s krátkou splatností prudce klesají a dokonce se dostaly pod výnosy srovnatelného německého dluhu. Například u splatnosti v červenci roku 2016 to v úvodu týdne bylo -0,36 procenta u českého a -0,25 procenta u německého dluhu.

V neděli guvernér ČNB Miroslav Singer zopakoval, že centrální banka bude držet kurz koruny nad hranicí 27,00 k euru nejméně do druhé poloviny příštího roku.

Čtěte také: Smůla, turisté. ČNB dál bude držet korunu u 27 za euro

Viceguvernér ČNB Miroslav Tomšík minulý týden na blogu napsal, že ČNB může udržovat uvolněnou měnovou politiku, tedy i režim devizových intervencí, déle, než předpokládá její srpnová prognóza vývoje ekonomiky. Důvodem může být snížení očekávaného růstu Číny a jiných rozvíjejících se zemí a s tím spojený pokles cen ropy i dalších komodit.

Prognóza ČNB počítá s používáním kurzu jako nástroje měnové politiky až do konce roku 2016. Analytici Komerční banky v reakci na statistiku odhadují, že ČNB neopustí kurzový závazek na koruně vůči euru dříve, než ve třetím čtvrtletí roku 2016 poté, co proběhnou personální změny v bankovní radě ČNB.

Více z ekonomického zpravodajství čtěte na Roklen24.cz.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články