Mučedník Zeman bude blahořečen, rozhodl papež

Mučedník Zeman bude blahořečen, rozhodl papežNOVÉ
Pronásledovaného kněze čeká blahořečení Foto:

Wikimedia Commons

Svět

Perzekvovaného kněze čeká blahořečení

Echo24

Slovenský salesiánský kněz Titus Zeman, který byl za komunismu pronásledován a který zemřel v roce 1969, bude blahořečen. Papež František dnes schválil dekret o mučednictví Zemana, což umožňuje jeho vyhlášení za blahoslaveného.

Zeman po druhé světové válce organizoval dva ilegální přechody bohoslovců z komunistického Československa přes řeku Moravu do Rakouska a Itálie. Při třetí podobné akci byl spolu s téměř celou skupinou zadržen, obviněn ze špionáže a velezrady a odsouzen k trestu vězení na 25 let, který si odpykával také v Jáchymově. Na svobodu byl podmínečně propuštěn v roce 1964 a po pádu komunistického režimu rehabilitován.

Blahořečení je v římskokatolické církvi jedním z prvních stupňů v procesu vedoucímu ke svatořečení. Pro blahořečení je obvykle nutné prokázat zázrak, tato podmínka ale nemusí být splněna, pokud kandidát zemřel jako mučedník.

Naposledy byly na Slovensku blahořečené v roce 2003 dvě slovenské oběti komunismu, a to řeholní sestra Zdenka Schelingová a biskup Vasiľ Hopko.

Čtěte také: Velmistr maltézských rytířů rezignoval kvůli sporu s papežem o kondomy

Související články