Pražská škola zakázala šátek muslimce. Ta ji žaluje

Pražská škola zakázala šátek muslimce. Ta ji žaluje 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Muslimská dívka, které Střední zdravotnická škola na Praze 10 na konci roku 2013 spolu s další studentkou nedovolila nosit šátek, nyní chce, aby se jí škola omluvila a dala jí odškodné. Právnička dívky Radka Dohnalová již poslala škole předžalobní výzvu, informovala o případu ČT.

Případ, který na konci roku 2013 otevřel vášnivou debatu o tom, jestli by muslimské dívky na školách měly nebo neměly nosit šátek, nyní znovu ožívá. Čtyřiadvacetiletá Somálka Nasra, jedna ze dvou dívek kterým ředitelka Střední zdravotnické školy zakázala nosit tradiční hidžáb – šátek zakrývající vlasy a někdy i hrudník, podala na školu žalobu, ve které žádá omluvu a odškodnění.

V listopadu 2013 si Nasru a pětadvacetiletou Afghánku Zelminu zavolala do kanceláře ředitelka školy Ivanka Kohoutová a oznámila jim, že školní řád nošení šátku zakazuje. ,,Jestli chceš být ve škole, nesmíš nosit šátek,“ řekla tehdy ředitelka Nasře, která příběh řekla České televizi. Ta na to ředitelce nabídla, že ho bude nosit tak, aby zakrýval jen vlasy, ale i to ředitelka odmítla. Nasra hned na to ze školy odešla. Druhá dívka školu opustila pár dní po ní. 

První případ tohoto druhu v České republice rozhněval lidsko-právní organizace i ombudsmanku Annu Šabatovou, které se za dívky postavily a jednání školy označily za diskriminaci a zásah do osobních práv.

Škola argumentovala i tím, že české zákony nošení muslimského šátku nijak neupravují a škola si za svým rozhodnutím stojí. „Asi bychom neobhájili, aby tady děti seděly v kapucích, kulichách a učitelé chodili v kloboucích. Společenské chování je dáno takto, takže pokud tady někdo chce dobrovolně studovat, tak si myslím, že by se měl přizpůsobit,“ uvedla ředitelka.

Čtěte také: Šabatová se postavila na stranu muslimů, šátek ve škole nosit můžou

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články