Vánoce v Bagdádu. Když ještě slavili muslimové s křesťany
Vzpomínky na minulost
Ulice plné světel, pompézní ohňostroje, muslimové slavící s křesťany a z restaurací nesoucí se vánoční veselí. Tak se dá popsat vánoční čas téměř v každém větším evropském městě. A ještě před pár lety to tak vypadalo i v irácké metropoli Bagdád. Než zasáhl Islámský stát (IS).
„Vánoce v Bagdádu byly kdysi přímo magickou záležitostí, sdílenou společně křesťany a muslimy. Od Vánoc až po Nový rok to byla jedna velká oslava,“ píše ve své reportáži z místa dopisovatel deníku The New York Times Tim Arango. „Každý stůl tehdy zdobil tradiční pokrm - vařená ovčí hlava a v žádné troubě nechybělo datlemi plněné cukroví, nazývané klecha,“ dodává. O podobných zvycích psal ve své knize i Richard Coke: „Křesťanské svátky se v Bagdádu oslavovaly ve velkém. Obřadů se tak účastnilo i mnoho muslimů. Poté bylo tradicí se odebrat do jednoho z nejbližších klášterů a tam svátky oslavit pitím a tancem.“
Místo vláčků malé pistolky
Nyní je složité v centru Bagdádu najít dokonce i pouhý stromeček. Kritická situace v zemi se odráží i na přáních dětí. „Chlapci dříve chtěli vláčky nebo fotbalové míče. Teď touží pouze po hračkách ve tvaru zbraní," říká obyvatelka Bagdádu Mahal Mikhael. Situaci v metropoli potvrzuje i 46letý Samir Binham. „Tehdy jsme jedli prvotřídní jídlo, nosili kvalitní oblečení. Kostely byly nádherné a hlavně plné spokojenosti. Teď jsou plné smutku. Teď už tam nepotkáte své přátelé. Jsou buď mrtví nebo opustili zemi.“
Binham byl donucen uprchnout z Bagdádu na sever Iráku po útoku na tamní kostel, ve kterém zemřely desítky lidí. Jen proto, aby brzy utekl zpět. Islámský stát už totiž měsíce pustoší sever země a vytlačuje nebo zabíjí křesťany. Děje se tak i ve městě Bakhdida, které se nachází v blízkosti bašty stoupenců Islámského státu, města Mosul.
Těžkému osudu navzdory
Právě z Bakhidy pochází i pětiletá Miriam a její matka Hamama. Obě nyní žijí v improvizovaném uprchlickém domově, který se nachází v prostorách zchátralé bagdádské základní školy. „Aby obě přežily, musí se spolehnout na laskavost nedalekého kostela a také několika místních muslimů,“ píší New York Times.
I přes nelehký osud a bídné životní podmínky se ale obyvatelé školy rozhodli slavit Vánoce. „Na špinavém školním dvoře se nachází malý strom ozdobený několika baňkami a zvonečky, hned pod ním jsou malé jesličky,“ píše reportér Arango z místa. Dokonce se díky dárcům dostane i na drobné vánoční dárky. „Děti moc nerozumí tomu, co se děje,“ vysvětluje jedna z matek Sabrina Yousef důvod, proč tolik dětí vypadá spokojeně.
Jedna velká rodina
„Očekáváme, že přijde někdy v noci,“ říká jedna z malých obyvatelek školy vyhlížejíce jejich Ježíška - Baba Noela. „K Vánocům jsem si přála novou blůzu, ale za všeho nejvíc bych chtěla domů,“ říká malá Theresa. Právě její přání sdílí celá tamní komunita, která jej i sepsala a vylepila na dvorku: „Naplň srdce Iráčanů láskou a mírem, dostaň mou zemi z této situace a udělej z Iráku místo na zemi, ve kterém se bude každý cítit milován, tak aby se všichni lidé mohli cítit jako jedna velká rodina.“