15 zájemců o post šéfa rozhlasu: exministr Ruml i zaměstnanci

Hledá se šéf rozhlasu

15 zájemců o post šéfa rozhlasu: exministr Ruml i zaměstnanciNOVÉ
Jan Ruml Foto: Foto: wikipedia
2
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

O post šéfa Českého rozhlasu se utká minimálně patnáct kandidátů. Mezi uchazeči jsou hlavně bývalí a současní zaměstnanci veřejnoprávního média. O lukrativní pozici má zájem ale i exministra vnitra Jan Ruml, právník a bývalý novinář Tomáš Němeček nebo ředitel deníku E15 Tomáš Skřivánek. Vítěz tendru nahradí Petera Duhana, který ve funkci skončil na začátku listopadu.

Ještě do Vánoc radní rozhlasu zúží okruh kandidátů na pět finalistů. V průběhu ledna by pak měli uchazeči absolvovat veřejné slyšení. Všichni musí také předložit projekt na období 2016 až 2021, jehož součástí má být i zhodnocení současné situace rozhlasu. Podmínkou pro účast ve výběrovém řízení je také vysokoškolský titul a negativní lustrační osvědčení.

Samotná volba ředitele pak proběhne nejpozději do 3. února, aby mohl nový ředitel už od února do funkce nastoupit. Hlasovat pro něj musí šest radních z devíti. Přihlášky o místo generálního ředitele Českého rozhlasu mohli uchazeči podávat do dnešního poledne. Obálky s nabídkami se oficiálně otevřou z kraje příštího týdne.

Jako o zájemcích o angažmá mimo rozhlas se mluví dále o bývalém řediteli Národní knihovny Tomáši Böhmovi, komentátorovi Petru Žantovském nebo o bývalém předsedovi Rady České televize někdejším řediteli programu ČT2 Janu Mrzenovi.

Mužští kandidáti dominují i v rámci uchazečů znalých prostředí rozhlasu. Ze současných zaměstnanců se do čela rozhlasu hlásí prozatímní generální ředitel Karel Zýka, ředitel Centra zpravodajství ČRo Tomáš Pancíř, ředitel Centra vysílání Ondřej Kopa, ředitel ČRo Sever Milan Knotek, náměstek generálního ředitele René Zavoral, šéf brněnského studia Jaromír Ostrý, ředitel ČRo České Budějovice Zdeněk Duspiva, bývalý zpravodaj v USA a šéf Radiožurnálu Miroslav Konvalina nebo externí sportovní redaktor a radní ČTK Miroslav Augustin.

Peter Duhan, který stál v čele Českého rozhlasu od roku 2011, rezignoval na svou funkci k 3. listopadu, a to oficiálně ze zdravotních důvodů. Učinil tak těsně před jednáním rady rozhlasu, která měla rozhodnout o jeho odvolání. Tím, že zaměstnal svého syna, totiž čelil podezření, že porušil zákon. Není to ale ojedinělý incident, který radní za poslední rok ohledně Duhana řešili. Duhan tak kvůli tlakům z rozhlasu raději odešel sám.

Seznam dosud známých kandidátů:
Augustin Miroslav, člen Rady ČTK a externí spolupracovník sportovní redakce Českého rozhlasu
Böhm Tomáš, bývalý ředitel Národní knihovny
Duspiva Zdeněk, ředitel ČRo České Budějovice a bývalý národní koordinátor digitalizace
Knotek Milan, ředitel ČRo Sever
Konvalina Miroslav, manažer Newton Media, bývalý ředitel zpravodajských stanic ČRo a tiskový mluvčí ministerstev průmyslu a spravedlnosti
Kopa Ondřej, ředitel Centra vysílání Českého rozhlasu
Mrzena Jan, bývalý předseda Rady České televize, někdejší ředitel programu ČT2
Němeček Tomáš, bývalý novinář, právník Psychiatrické nemocnice v Bohnicích
Ostrý Jaromír, ředitel ČRo Brno
Pancíř Tomáš, ředitel zpravodajství Českého rozhlasu
Ruml Jan, bývalý ministr vnitra
Skřivánek Tomáš, ředitel deníku E15
Zavoral René, programový náměstek Českého rozhlasu
Zýka Karel, prozatimní ředitel Českého rozhlasu
Žantovský Petr, komentátor

Čtěte také: Nečekaně rezignovala celá Rada Českého rozhlasu

Ředitel ČRo Duhan dostane při odchodu 10 platů

Nechtěl jsem nadále čelit tlakům, řekl šéf ČRo a rezignoval

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články