Dar pro nadaci radních nemá v Pardubicích obdoby

KAUZA KOLEM PŮLMILIONOVÉHO DARU

Dar pro nadaci radních nemá v Pardubicích obdobyNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Kauza kolem půlmilionového daru, který Rada Pardubic schválila nadačnímu fondu Naše nemocnice, v jehož vedení zároveň pět radních sedí, má pokračování. Jak vyplývá z údajů za posledních šest let, takový dar, který radní jako soukromé osoby od města žádají, nemá obdoby. Nejvyšší dar, který město v posledních letech dalo, byl ve výši třiceti tisíc. Rozhodnutí rady se řadě zastupitelů nelíbí, jeden z nich dokonce podal podnět kontrolnímu výboru, protože má pocit, že radní porušili zákon. Radní, kteří jsou zároveň ve vedení fondu, měli podle něj před jednáním říci, že se jedná o střet zájmů.

Na dubnové schůzi radní doporučili zastupitelům ke schválení půl milionový dar pro nadační fond Naše nemocnice, který chce podporovat současnou nemocnici v Pardubicích a také podpořit stavbu nové. Jeho zakladatelé jsou ale dva radní a ve statutárních orgánech jich dohromady sedí pět včetně primátora Martina Charváta (ANO).

Půl milionový dar fondu, který založily soukromé osoby, ale nemá v posledních letech obdoby. Za posledních šest let soukromá osoba nezískala dar, který by přesáhl třicet tisíc. Dar pro nadační fond navíc není účelový, fond ho tak může použít prakticky na cokoliv.

Co se týče daru soukromým osobám či jiným fyzickým osobám, nejvyšší dar město dalo Dětskému centru Veská, které chtělo 30 tisíc na zajištění nákupu 60 kusů kalendářů Veská na rok 2012. Od roku 2010 udělilo město dar jen třikrát – v roce 2010 25 tisíc na zajištění akce k příležitosti výročí 100 let od prvního pilotovaného letu, v roce 2011 právě Dětskému centru Veská a loni 25 tisíc na nákup cen pro školy za 1. – 5. místo při běhu V. Vaňhy.

Město každý rok poskytuje milionové dary Nadaci pro rozvoj města. To je nicméně výjimka, protože nadace je zřizována samotným městem Pardubice nikoli soukromými osobami a jeho účelem je hospodářský, sociální, kulturní a sportovní rozvoj města a ochrana a tvorba životního prostředí v něm. Dary jsou navíc vždy účelové, v roce 2016 například šlo 7,5 milionu korun na demolici objektu areálu u stadionu, dva roky předtím 2 miliony na opravu a rekonstrukci mantinelů na plochodrážním stadionu ve Svítkově.

Zastupitelé se bouří

Řadě zvláště opozičních zastupitelů se jednání radních nelíbí. Petr Klimpl (Pardubice podle vás) si dokonce myslí, že radní porušili zákon o obcích, protože před jednáním rady neřekli, že se jedná o možný střet zájmů. Proto se rozhodl dát podnět Kontrolnímu výboru zastupitelstva. „Když například schvalujeme dotace ve sportu, tak v zastupitelstvu také sedí celá řada lidí, kteří jsou ve statutárních orgánech různých sportovních klubů. Ale v takovém případě pro daný bod nehlasují, nebo se zdrží hlasování. Tady si to kolegové trochu popletli,“ uvedl pro server ECHO24 Klimpl.

Přijetí podnětu potvrdil předseda kontrolního výboru Karel Haas, s projednáváním podnětu musí být ale členové výboru podle jeho slov opatrní a to kvůli zákonu o obcích. „Zákon o obcích bohužel není zcela jednoznačný. Není z něj zřejmé, jestli může kontrolní výbor konat jenom na základě usnesení schválením zastupitelstvem jako kolektivním orgánem, který kontrolnímu výboru něco uloží, nebo i z vlastního podnětu, nebo na základě podnětu jednoho z členů zastupitelstva,“ uvedl pro server ECHO24 Haas.

Proto se podle Haase výbor rozhodl nechat podnět prošetřit právním útvarem magistrátu. Jednání rady by totiž podle něj mohlo být potenciálně protiprávní. „Všichni členové ten postup rady města považují za nesprávný, ale z toho důvodu, že se ten podnět týká potenciálně protiprávního jednání členů rady města, chceme si jako výbor zachovat odbornou úroveň a také neutrální a objektivní postup,“ vysvětlil Haas.

Pomoc pro nemocnici nebo předvolební kampaň?

Osobně jako zastupitel nicméně rozhodnutí rady kritizuje a považuje jej za střet zájmů. Pokud chce město podporovat nemocnici prostřednictvím fondu, existují podle něj jiné možnosti, než že fond založí radní jako soukromé osoby. „Já vůbec nekritizuji, že nadační fond Naše nemocnice, který by měl podporovat nemocnici, existuje. Ale pokud si soukromé osoby, které současně sedí v radě města, založí nadační fond a odhlasují dar pět set tisíc z rozpočtu města, tak to je silný šálek kávy,“ uvedl Haas, který nic podobného, co mu paměť sahá, nezažil. 

Proto také bude na zastupitelstvu hlasovat proti udělení daru a nebude sám. „Za těchto podmínek já svůj hlas na zastupitelstvu nedám a nedá ho celá TOP 09,“ řekl pro server ECHO24 Libor Slezák, který je jedním z radních. Sám říká, že původně si myslel, že fond bude skutečně fungovat jako v jiných městech, a proto jej podpořil. „Potom se objevily plakáty, kde byli dva politici, jeden z ČSSD a jeden z ANO, pověsili ho tak, aby to viděl hejtman z kanceláře a začalo to celé smrdět tím, že se spíš jedná o nějakou předvolební akci, více než o pomoc nemocnici,“ vysvětlil Slezák, podle kterého se jedná o divadlo před volbami a s tím nechce mít nic společného.

Proti budou na zastupitelstvu i zastupitelé z hnutí Pardubáci Milan Košař, František Brendl a Aleš Klose. „I na zastupitelstvu jsme to s Pardubákama dali najevo, a teď mluvím i za pana Brendla a Košaře,“ uvedl už dříve pro server ECHO24 Klose. Negativně to hodnotí i Jan Linhart z hnutí Patrioti Pardubic a bývalá primátorka města Štěpánka Fraňková ze Sdružení pro Pardubice. „My s tím rozhodně nesouhlasíme a celá opozice se nějakým způsobem chce sjednotit, abychom hlasovali proti a udělali další kroky,“ uvedl pro server ECHO24 Linhart. „Přijde mi zvláštní, když radní, kteří jsou členy správní a dozorčí rady, sami sobě odsouhlasí půl milionu,“ uvedla podle serveru iDNES při jednání zastupitelů Fraňková.

Čtěte také: Střet zájmů? Pardubičtí radní založili fond a sami si schválili dar

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články