WhatsApp nově šifruje zprávy

Zabezpečení před třetí stranou

WhatsApp nově šifruje zprávyNOVÉ
Tech

mc Echo24

Oblíbená aplikace WhatsApp se rozhodla, že bude šifrovat veškeré konverzace svých uživatelů. Naprosto bezpečně teď mohou komunikovat všichni, kteří se báli, aby si jejich zprávy, zvukové záznamy nebo fotky nečetla třetí strana. Opatření vzešlo od vlastníků aplikace Jana Kouma a Briana Actona prý v reakci na požadavek FBI, aby jí firma Apple dala přístup k datům z iPhonu střelce Syeda Farooka. Při prosincovém masakru v San Bernardinu zemřelo 14 lidí, podotýká BBC.

„Myšlenka je to jednoduchá: zprávu, kterou pošlete, si může přečíst pouze osoba nebo skupina osob v chatu, kterým ji adresujete. Nikdo jiný ji vidět nemůže. Ani kyberkriminálníci, hackeři nebo represivní režimy. Dokonce ani my ne,“ píše se v prohlášení aplikace WhatsApp.

„Prostřednictvím aplikace WhatsApp jsou sdíleny vaše nejosobnější momenty, a právě proto jsme do nejnovějších verzí naší aplikace zabudovali koncové šifrování. To brání tomu, aby vaše zprávy, fotky, videa, hlasové zprávy, dokumenty a hovory skončily v nesprávných rukou. Koncové šifrování zajišťuje, že jenom vy a osoba, se kterou komunikujete, si můžete číst odeslaný obsah. A nikdo jiný, dokonce ani WhatsApp. WhatsApp ani třetí strany nemohou odposlouchávat vaše hovory. Vaše zprávy si WhatsApp po doručení neukládá na svých serverech,“ upozorňuje aplikace v popisu svých funkcí.

Uživatelé byli o změně informováni oznámením, které se v úterý objevilo v některém z jejich chatů na WhatsAppu. Amnesty International označila krok za obrovské vítězství pro svobodu projevu. Podle ní si lidé budou moct psát otevřeně a beze strachu. „Je to vítězství pro naše soukromí a svobodu projevu, obzvláště pro aktivisty a žurnalisty, kteří pro svou práci potřebují silnou a důvěryhodnou komunikaci, aniž by riskovali své životy,“ uvedla lidskoprávní organizace.

Čtěte také: Telefony budou moct špehovat své vlastní majitele, varuje Apple