V písemných testech státní maturity se studenti nejvíce zhoršili v matematice
V písemných maturitních testech se žáci oproti loňsku zhoršili. Nejslabší byli v matematice, propadlo z ní 24 procent studentů. Ministr Marcel Chládek chce zlepšit výuku, maturanti prý prokazovali neznalosti učiva základní školy. U maturity z cizích jazyků byla neúspěšnost 3,6 procenta, u češtiny 2,7 procenta. Výpis s výsledky dostanou studenti v pátek, kdy také začínají ústní zkoušky státních maturit.
Loni byla neúspěšnost v maturitních testech z matematiky přes 20,5 procenta, z češtiny dvě procenta a z cizích jazyků 2,6 procenta. „Chybí tam triviální základní logické uvažování u úloh, které může člověk vyřešit, aniž by měl k tomu byť sebemenší penzum základních informací, stačí k tomu pouze logické uvažování," komentoval ministr výsledky maturitních testů z matematiky. Chce kvůli tomu zkvalitnit výuku matematiky už od základních škol a zlepšit vzdělávání učitelů. Podchytit chce také školy, které mají největší problém s výukou matematiky.
K letošním maturitám šlo celkem 87.500 studentů. Testy a písemné práce se konaly od 2. května. Studenti se také letos mohli nově zaregistrovat do výsledkového portálu, díky čemuž dostanou své opravené testy e-mailem a mohou se podívat, v čem chybovali. Výsledky písemných prací z češtiny a jazyků se studenti dozví před ústní maturitou. Slohové práce z češtiny se totiž opravují přímo na školách. Písemné práce z cizích jazyků opravují hodnotitelé maturitního centra Cermat. Ústní zkoušky potrvají do 10. června. Celkové výsledky státních maturit se studenti dozví v polovině června. Mohou se proti nim odvolat.
Letošní ročník maturit nepřinesl žádné větší změny. Elektronické testování, odlišné zkoušky pro gymnázia a střední odborné školy či povinnou matematiku plánuje Chládek až na příští roky. Zkoušky letos vyšly na 154 milionů korun. Kromě státních maturit si školy pořádají ještě vlastní, takzvané profilové zkoušky z odborných předmětů.