Proč 148 studentů váží míň než 150 lidí z letadla?
Západní mediální arogance
Při čtvrtečních útocích v Keni zemřelo skoro 150 lidí, když teroristická organizace Šabáb zaútočila na koleje a střílela studenty podle jejich vyznání. Stejný počet lidí přišel o život v havárii letadla ve francouzských Alpách o týden dříve. O keňské tragédii světová média však neinformovala zdaleka tak jako o havárii letadla u kterého většina lidí ví nejen jméno kopilota, ale i to, že trpěl depresemi. Mediální ignorance keňského masakru rozpoutala negativní reakce na sociálních sítích.
Útok na koleje v keňském městě Garissa, ve kterém čtyři ozbrojenci z teroristické milice Šabáb zavraždili 148 studentů opět upozornil na to, že mainstreamová média neinformují o stejně závažných událostech, které se odehrály v rozdílných částech světa stejným způsobem. V poslední době jsme tento trend mohli pozorovat hned na čtyřech případech, při kterých přišla o život značná část lidí. Z toho média informovala vždy více jen o jedné ze dvou událostí. O té, která se nestala v Africe.
Look in Kenya 147 human beings lost their lives in a crazy rampage. Almost as many humans as in the plane crash. http://t.co/SHJcFriVlO
— Dan Rodriguez Socas (@danisocasfilm) 3. Duben 2015
,,Hanba médiím!“ zaznívá na Twitteru na kterém se rozpoutala debata o tom, proč média nevěnují keňskému masakru stejný nebo větší prostor než havárii německého letadla, která se stala už před více než týdnem. Uživatelé na Twitteru jsou s nerovnoměrným pokrytím nespokojení a nechápou, proč média stále do detailů probírají německého kopilota Andrease Lubitze, který poslal letadlo k zemi místo masakru na kolejích. Za příklad dávají CNN, která podle nich o útocích v Garisse nereferovala vůbec.
The whole world stood up for #CharlieHebdo and showed solidarity for #Germanwings. African lives matter too. #Garissa pic.twitter.com/RyxupcOFAU
— TKO (@madpigs_) April 3, 2015
Obě události byly stejně smrtelné. Obě si zaslouží být na titulních stranách novin a otvírácích zpravodajských serverů. Objevuje se tam však stále jen jedna z nich, i přesto, že o ní média napsala i ty nejmenší podrobnosti. Uživatelé Twitteru svou kritikou opětovné ignorace závažné africké události otevírají otázku, jestli nám média předkládají obraz světa, ve kterém je masakr v Africe nedůležitý ve srovnání s leteckou tragédií v Evropě.
Same amount killed in Kenya as by the Pilot of the German plane. I wanna hear how "depressed" the "Islamists" are. pic.twitter.com/Y5LMgUNYV7
— Moneer Elmasseek (@Pharaohofhearts) 2. Duben 2015
Stejně se média a nejen ta světová zachovala i v lednu, kdy se v jednom týdnu odehrály dva masakry, za kterými stáli teroristé. Symbolizovala je čísla 17 a 2000. První je počet obětí pařížské redakce humoristického týdeníku Charlie Hebdo. Druhý říká, že ve stejném týdnu zavraždila teroristická organizace Boko Haram na severu Nigérie 2000 lidí a srovnala se zemí 16 vesnic.
I před třemi měsíci lidé na sociálních sítích vyjadřovali nesouhlas s absolutně nesrovnatelným rozdílem mezi informování o útoku na Charlie Hebdo a o nigerijském masakru, jehož počet obětí je obrovský. Na Facebooku si tehdy někteří lidé do profilového obrázku dávali místo všude rozšířeného nápisu Je suis Charlie (Jsem Charlie), který vyjadřoval solidaritu se zavražděnými karikaturisty, protestní nápis Je suis Nigérian (Jsem Nigerijec) a vyjadřovali tak, že smrt dvou tisíců lidí v nejlidnatější africké zemi je stejně důležitá.