Povýšený Ovčáček zarmoutí Merkelovou. Na Hradě přijme Bystroně z AfD

Ovčáček přijímá hradní návštěvy

Povýšený Ovčáček zarmoutí Merkelovou. Na Hradě přijme Bystroně z AfDNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček zřejmě stoupá na kariérním žebříčku a sám přijímá hradní návštěvy. V pondělí uvítá na Hradě Petra Bystroně, bavorského šéfa Alternativy pro Německo, která má ve svém programovém prohlášení zakotvenou antiislámskou a euroskeptickou rétoriku. Po Václavu Klausovi, který stranu veřejně podporuje, dostala tak AfD prostor i u současné hlavy státu, tedy zatím jen u jeho mluvčího.

„Jsem velmi rád, že se mohu setkat se zástupcem politické strany, která je ostrakizovaná mediálním mainstreamem,“ řekl Jiří Ovčáček serveru ECHO24.cz. „Budu se zajímat o politické zkušenosti ze Spolkové republiky,“ dodal prezidentův mluvčí. AfD přitom tvrdě kritizuje německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Prezident Miloš Zeman má podle něj příliš nabitý program, a proto se s ním setká Ovčáček sám. „Setkávám se s panem Bystroněm z pověření pana prezidenta. Avizoval, že navštíví Českou republiku, a projevil zájem o setkání na Pražském hradě, já jsem to probíral s panem prezidentem a byl jsem pověřen se s ním setkat,“ prozradil Ovčáček pro Aktuálně.cz o pozadí setkání.

Strana Alternativa pro Německo, která je podle Ovčáčka „ostrakizovaná mediálním mainstreamem“, před dvěma týdny schválila na svém sjezdu programové prohlášení, podle kterého islám není slučitelný s německou ústavou. „Ortodoxní islám, který nerespektuje náš právní systém, nebo proti němu dokonce bojuje, a který si činí mocenské nároky jako jediné platné náboženství, je s naším právním systémem a s naší kulturou neslučitelný,“ píše se v prohlášení.

Čtěte také: ‚Islám nepatří k Německu.‘ AfD chce v zemi zakázat mešity

Na sjezdu jako host vystoupil i exprezident Václav Klaus, který se podobně jako Ovčáček ohradil proti přístupu médií ke straně. „Démonizaci“ AfD v německých politických a akademických kruzích i v médiích považuje Klaus za absurdní a lživou. „Brutalita útoků ukazuje, že máte pravdu a že vaši kritici dostali strach. Tito lidé nechtějí pluralitu a demokracii,“ řekl exprezident.

Podle odborníků není nijak výjimečné, že prezident pověří některého ze svých úředníků, aby ho zastoupil na schůzce. Politolog Petr Just poznamenal, že to dělal i Zemanův předchůdce Václav Klaus. „Třeba Ladislav Jakl jako politický tajemník prezidenta Klause nějaké představitele přijímal nebo i jménem Klause komunikoval korespondenčně,“ uvedl. Dodal však, že si nevybavuje, že by hlavu státu zastupoval mluvčí.

Podobně se vyjádřil bývalý mluvčí exprezidenta Václava Havla a odborník na etiketu Ladislav Špaček. „Nevzpomínám si, že by za prezidenta Havla nebo Václava Klause byli mluvčí nadáni takovými pravomocemi,“ řekl Špaček.

Bystroň emigrant

Vysvětlení, proč se Zeman nesešel s Bystroňem sám, je podle politologa Justa několik. „Tím oficiálním důvodem zřejmě bude zkrátka to, že prezident má nabitý program a nemůže se sejít s každým. To je vcelku uvěřitelné,“ uvedl. Může jít také o snahu nepoškodit mediální obraz prezidenta. „U představitelů subjektů, které budí určité pochybnosti nebo rozpaky, to může být i snaha chránit prezidenta před setkáním s těmi lidmi. Teď myslím mediálně,“ poznamenal.

Připomněl, že Zeman se v určitých postojích shoduje se stanovisky, která zastává AfD. Některá vyjádření strany však jsou podle Justa příliš ostrá. „Mluví dokonce o střílení uprchlíků, to myslím ani z úst pana prezidenta nezaznělo,“ řekl politolog.

Petr Bystroň pochází z Česka, v roce 1987 však v šestnácti letech emigroval do Německa. Vystudoval ekonomii a v říjnu 2015 se stal bavorským zemským předsedou strany. Na svém blogu tvrdě odmítá kvóty a kritizuje německou kancléřku Angelu Markelovou. Alternativa pro Německo sice není parlamentní stranou, má však slušnou podporu a může příští rok uspět.

Stranou se chtějí inspirovat i Češi. Martin Konvička uvažuje o založení strany, která by měla mít název Alternativa pro Česko a měla by navázat na myšlenky Bloku proti islámu. S novou stranou by se také chtěl dostat do parlamentu.

Čtěte také: Občané se probouzí, dokazuje to Alternativa pro Česko, míní Klausův institut

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články