Astronomové zachytili záhadný signál z vesmíru

Vesmírná záhada

Astronomové zachytili záhadný signál z vesmíruNOVÉ
Ilustrační foto: Černá díra Foto: NASA
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Astronomové pátrají po původu tajemných rádiových vln, které mohou pocházet z černé díry, neutronové hvězdy nebo od mimozemšťanů. Výboje zaznamenalo 12 speciálních teleskopů z několika zemí světa. Jev, který už astronomové znají několik let, se poprvé podařilo zachytit tak, aby ho experti mohli dál zkoumat píše web The Telegraph.

Rychlé rádiové výboje trvají jen několik milisekund. Pochází ze zdroje, který vyzařuje obrovské množství energie. Astronomové je poprvé zachytili v roce 2007. Od té doby se jev objevil přibližně sedmkrát. V květnu 2014 se úplně poprvé podařilo sledovat je v reálném čase.

Čtěte také: NASA zveřejnila nahrávky slavných vět a zvuky z vesmíru

Vědci zjistili, že signály pocházejí z místa vzdáleného pět a půl miliardy světelných let. Přesto je dokázali sledovat ve chvíli, kdy vznikly. „Většinou se povede je zaznamenat týdny, měsíce nebo dokonce desetiletí po tom, co se objeví. My jsme první, kdo je chytil v reálném čase,“ uvedla Emily Petroffová z Univerzity v Melbourne.

Nikdo zatím nedokázal jev přesvědčivě vysvětlit. Vědci se domnívají, že ho mohla způsobit mizející černá díra nebo vyhasínající neutronová hvězda. Odvážné teorie hovoří o signálu od mimozemšťanů.

„Je to jedna z největších záhad vesmíru,“ potvrdil ředitel observatoře v Carnegie John Mulchaey. 

 Daniele Malesaniová z Univerzity v Kodani doplnila, že výboje mohou souviset také se srážkami vesmírných těles nebo hvězdotřesením – jevem, k němuž dochází, když se uvolňuje energie při zániku hvězdy. Rádiové vlny byly silně polarizované, tím pádem je pravděpodobné, že pochází od objektu se silným magnetickým polem. Další podrobnosti astronomové zkoumají. 

“Máme teď teorie, podle kterých jsou ty rádiové vlny spojené s velmi kompaktním objektem – jako jsou neutronové hvězdy nebo černé díry,“ dodala Malesaniová. „Přišli jsme na to, co to není. Teď víme lépe, na co se máme soustředit,“ uzavřela vědkyně.  

Čtěte také: NASA zveřejnila nový snímek místa, kde vznikají hvězdy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz