Perly o biopalivech: alergici, prasata i vyhazov z Agrofertu

O BABIŠOVI BEZ BABIŠE

Perly o biopalivech: alergici, prasata i vyhazov z AgrofertuNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Detailní exkurzi do pěstování řepky olejky nabídlo jednání o biopalivech ve sněmovně. Opoziční poslanci například varovali před nebezpečím řepky pro alergiky nebo jí dávali za vinu expanzi divokých prasat. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) klíčovou plodinu pro výrobu biopaliv naopak opakovaně vyzdvihl. A šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se snažil kolegy klamat o vlivu řepky na byznys skupiny Agrofert, která patří vicepremiérovi Andreji Babišovi.

Klíčová sdělení z debaty o daňovém zvýhodnění biopaliv do roku 2020 zaznamenal deník ECHO24.cz už ve středu. Téměř tříhodinová debata přinesla ale řadu výroků, které si zaslouží bližší pozornost a které jsme vybrali ze sněmovního stenozáznamu. Zde jsou:

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Na pravou míru chci také uvést částku devíti miliard korun, což je prý celkové daňové zvýhodnění biopaliv na příštích pět let, tedy peníze, které stát údajně nevybere na daních. Toto číslo je zavádějící, protože je to předpokládaný strop, maximální možná hranice daňového zvýhodnění. Navíc na zvýhodnění, a to chci zdůraznit, nemají nárok výrobci biopaliv, ale koneční distributoři, kteří také i z bionafty odvádějí státu daň z přidané hodnoty.

Miroslav Kalousek (TOP 09): Daňová úleva je za účelem podpory odbytu. O tom snad nikdo nepochybuje. Podpora odbytu je současně podporou produkce. O tom samozřejmě také nikdo nepochybuje. To je jednoduchá rovnice, o které nepochybují ani děti z mateřské školy. Je-li věnováno devět miliard na podporu odbytu biopaliv, je věnováno devět miliard na podporu produkce biopaliv, na podporu jeho výroby, a vezmeme-li v úvahu, že Agrofert má téměř 60 procent na domácím trhu biopaliv a je současně dominantním pěstitelem řepky, pak úvaha, že z těchto devíti miliard je pět miliard věnováno na podporu výroby Agrofertu, je úvaha spíše zdrženlivá, než nadnesená.

Babišovo dilema a střet zájmů v ANO

Petr Fiala (ODS): Ministr financí, který to předkládal, musel řešit jakési dilema, protože na jedné straně jako ministr financí potřebuje získávat více daní, což se mu nedaří, a na druhé straně jako majitel Agrofertu potřebuje co nejnižší spotřební daň, která by snižovala cenu biopaliv a tím zvyšovala poptávku po nich. A jak vyřešil toto dilema? No vyřešil ho za pomocí vlády právě touto novou povinností, která jednoznačně přinese zisk společnosti Agrofert a Andreji Babišovi.

Radek Vondráček (ANO): Víte, já jsem dlouhá léta jako advokát zastupoval jeden potravinářský podnik u nás v Kroměříži. A byl to dobrý klient a dobře platící klient. A když to koupil Agrofert, tak jsem dostal padáka. Takže já za tento zákon hlasovat budu, protože já se vůči Agrofertu ve střetu zájmů necítím.

Zbyněk Stanjura (ODS): Mně je fakt jedno, že vám dal Agrofert padáka. Dneska ten příběh je jednoduchý. Vaše politické hnutí financuje Andrej Babiš jako majitel Agrofertu. Z tohoto zákona bude mít prospěch Agrofert a jeho majitel Andrej Babiš. Takže zase bude mít zdroje, aby vaši činnost, vás konkrétně a všech ostatních financoval i nadále. To je přece jednoduché, to je flagrantní střet zájmů a vy jako advokát to prostě víte. A nesouvisí to s tím, že vám někdy dal Agrofert padáka.

Bohuslav Chalupa (ANO): Naše politické hnutí dělá to, proč bylo zvoleno občany této země do této Poslanecké sněmovny.

Marek Benda (ODS): Vystoupení pana kolegy Chalupy mi přišlo tak neuvěřitelné. Vy jste kandidovali, jestli se nepletu, s heslem: Ano, bude líp! Pak váš předseda řekl, že jste si tedy nebyli jisti, kdy. A teď mi sdělujete, že jste zapomněli lidem říct, komu. Agrofertu!

Daniel Korte (TOP 09): Já se tady musím zastat pana prvního místopředsedy vlády pana Babiše. On ve volební kampani nelhal. On říkal, že chce stát řídit jako firmu. Akorát zapomněl voličům říci, že tím mínil, že ji chce řídit jako svoji firmu!

Faltýnkův řepkový manévr

Jaroslav Faltýnek (ANO): Kolega Kalousek, známý to přítel českých, moravských a dalších zemědělců, tady řekl, že Agrofert: „je dominantním pěstitelem řepky v České republice“. Kdyby se namáhal se alespoň podívat na základní čísla. Tak já mu je prostřednictvím pana předsedajícího řeknu. V České republice se v roce 2014 sklidilo na ploše 389 298 hektarů řepky ozimé, z toho Agrofert 20 000 hektarů, což je 5,1 procenta. Ale jestli je 5,1 procenta dominantním postavením, nemám s tím problém.

Karel Fiedler (Úsvit): Utkvělo mi v hlavě těch pět procent té řepky. Ale prostřednictvím pana předsedajícího, pane předsedo, buďme věcně správní. Přece nejde tak ani o tu osetou plochu, kde se ta řepka pěstuje, ale jde o ten obchod a o to zpracování.

Jaroslav Faltýnek (ANO): Kdyby ta otázka zněla, kolik Agrofert a jeho podniky vykoupily řepky k dalšímu obchodování, pak by ta čísla byla samozřejmě jiná.

O škodlivosti řepky olejky

Herbert Pavera (TOP 09): Látky obsažené v postřicích na řepku stojí za hromadnými úhyny včelstev a drobných živočichů, ale také jsou schopny narušit vývoj plodu u zvířat, jako například hříbat v těle klisen, upozorňuje například v pořadu A dost! internetové televize Stream.cz MUDr. Miroslav Šuta z Centra životního prostředí a zdraví.

Vědecké studie navíc potvrdily, že tyto látky mají podobné účinky i na lidi. Například podle kalifornské studie pesticid chlorpyrifos způsobuje změny v některých částech mozku. Děti, které jsou látce vystaveny, mají problémy s pamětí a inteligencí, častěji také trpí autismem. Pokud tedy přijdou do styku s touto látkou těhotné ženy, byť jen v malém množství, může to vést k nevratným změnám ve struktuře mozku ještě nenarozeného dítěte. Řepka také obsahuje glukosináty, které spolu s vysokým obsahem dusíku v listech řepky způsobují úhyn tisíců kusů srnčí zvěře.

A možná pro pobavení, řepka spolu s kukuřicí je jednou z možných příčin expanze divokých prasat. Řepková pole poskytují divočákům vydatnou potravu – olejnaté lusky – a klidné a nerušené útočiště. Po sklizni řepky v červenci se divočáci přestěhují do kukuřice, kde se živí až do podzimu. A jak jistě víte, divočáci likvidují další druhy zvířat, zejména ptáky hnízdící na zemi. Kvetoucí řepka je i nebezpečím pro řadu alergiků.

Podle časopisu Science se ukazuje, že pokud bychom plochy, na kterých se nyní pěstuje řepka, zatravnili a zalesnili, docílili bychom mnohem větších úspor skleníkových plynů než při pěstování řepky pro biopaliva.

Čtěte také: Agrobaron Babiš, vydrancovaná krajina i Kalouskova krev

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Milé kolegyně a vážení kolegové, já bych chtěl poprosit, když sem chodíte vystupovat k poměrně hodně odborné problematice a někdo vám napíše ten projev nebo si to někde stáhneme z Wikipedie, dejte to někomu, kdo se v tom opravdu vyzná, aby vám to zoponoval, abyste se tady neshazovali. Já jsem rostlinolékař, vystudoval jsem střední i vysokou školu. A kdybyste používali třeba na ošetření řepky ozimé Roundup s účinnou látkou glyfosát, tak nejenom že zničíte veškeré jednoděložné a dvouděložné rostliny, ale zničíte i tu řepku samotnou.

Pokud se bavíte o všech dalších pesticidních ošetřeních, ať už insekticidů, fungicidů a herbicidů, tak řepka nemá vyšší nároky na rozdíl, když to dám třeba do srovnání s pěstováním jarního ječmene. Když se bavíme o těch insekticidních, to znamená účinné látky, které jste tady jmenoval, jako Chlorpyrifos a podobně, je potřeba si uvědomit, že to jsou látky, které mají nějaký vývoj a víceméně do budoucna už jsou tady daleko nebo i dnes v praxi účinné látky a postřiky, které jsou pro včely naprosto neškodné.

Pokud jde o zmíněný problém kontaminace při pěstování řepky například tím, že se spotřebovává vysoké množství hnojiv, já vás můžu uklidnit: dávky dusíku při pěstování řepky jsou dneska v praxi stejné jako dávky pro pšenici ozimou anebo kukuřici.

Karel Fiedler (Úsvit): Podle informací automobilek snižují biopaliva životnost motorů asi o 70 procent, motory rezaví, protože biopaliva jsou hygroskopická. Tak dochází k tomu, že výměny oleje a filtrů u motorů používající biopaliva musí být asi třikrát častější. Biopaliva také zvyšují spotřebu až asi o osm procent, jinými slovy, tankovat se musí častěji a na plnou nádrž se ujede méně kilometrů. Do kapes přimíchávačů jde přitom ročně několik miliard korun.

Michal Kučera (TOP 09): Andrej Babiš zde za přispění ministra Jurečky nepodniká pouze nájezd na peněženky daňových poplatníků, ze kterých chce vytáhnout více peněz pro sebe a pro své podniky. Andrej Babiš se rozhodl dále ničit naše životní prostředí. Andrej Babiš bude dále znečišťovat naši krajinu i naše ovzduší. Já věřím, že se mé role příště ujme pan ministr životní prostředí Brabec a bude tady bojovat za ochranu životního prostředí a ne za českou produkci řepky olejky, potažmo řepky olejky z firmy Agrofert.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články