Volby ve Švédsku vyhrála středolevá opozice

Volby ve Švédsku vyhrála středolevá opozice 1
Svět
  • ctk
Sdílet:

Parlamentní volby ve Švédsku podle odhadů veřejnoprávní televize SVT vyhrála středolevá opozice. Společně s feministickou stranou získala 48,8 procenta. Většinu v parlamentu podle předběžných propočtů asi mít nebude. 

Vítězství opozičních sociálních demokratů, zelených a levice bude znamenat konec středopravé koalice čtyř stran v čele s premiérem Fredrikem Reinfeldtem. Ta podle prvních odhadů zveřejněných zároveň s uzavřením volebních místností získala 39,7 procenta.

Samotná Švédská sociálnědemokratická dělnická strana podle dílčích odhadů získala 31,1 procenta hlasů. Pro radikální Švédské demokraty, kteří se ostře staví proti přistěhovalectví, hlasovalo odhadem 10,5 procenta voličů. To je skoro dvojnásobek oproti volbám před čtyřmi lety, kdy dostali 5,7 procenta hlasů. 

Opozice by mohla nalézt podporu v levicové Feministické iniciativě, která podle odhadů získala čtyři procenta, což je práh pro vstup do švédského zákonodárného sboru. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz