3 PREZIDENT ZPĚT V SEDLE

Viróza sem, vulgarity tam. Zeman opět plní náměstí

NOVÉ

Témata:

Prezident Miloš Zeman zdaleka neřekl poslední slovo. Zatímco média veřejnosti servírují jeho přehmaty a kontroverzní názory, Zeman objíždí kraje, plní náměstí a lidé si k němu zase hledají cestu. Deník ECHO24.cz analyzoval podporu prezidenta v regionech. Údaje STEM a CVVM shodně ukazují, že po loňském propadu důvěry hlava státu posiluje v Čechách a že nejslabší je v Praze.

Korunovační viróza i rozhlasové vulgarity odezněly, pískot z Albertova utichl a červených karet je jako šafránu. Kdo měl Zemana za odepsaného politika, který nemá šanci zabojovat o druhé funkční období, může se ještě hodně divit. Prezident je totiž v kondici a významná část veřejnosti k němu začíná znovu vzhlížet. Ukazují to mimo jiné průzkumy veřejného mínění o důvěře hlavě státu.

Nakolik lidé věří prezidentovi, pravidelně zjišťují STEM a CVVM. Výzkumné agentury mají reprezentativní data od více než tisíce respondentů vždy za celou republiku. Deníku ECHO24.cz ale zároveň poskytly údaje z let 2013 až 2015 rozčleněné na tři geografické oblasti – Prahu, české kraje a moravské kraje.

Po prvním roce v úřadě to podle sociologů pro Zemana nevypadalo dobře. Oproti nástupu do funkce v roce 2013 se podle STEM i CVVM propadla důvěra v něj zhruba o 20 procentních bodů. Lidé se k němu otočili zády v Praze, Čechách i na Moravě, nejméně mu věřili občané hlavního města. Podle STEM se tu na začátku roku 2014 propadl na pouhých 30 procent, podle CVVM na 38 procent.

Čtěte také: ‚Říkali mi mistr becherovka.‘ Studenti hostili Zemana tlačenkou

Prezident se nicméně „oklepal“ a letošek je pro něj už zase veselejší. Podle průzkumů veřejného mínění rozhodně posílil v Čechách. STEM mu tu oproti roku 2014 připisuje nárůst téměř o deset procentních bodů (z 35 na 44 procent), CVVM o šest (z 39 na 45 procent). Sociologové už se ale neshodnou v tom, nakolik Zeman boduje také v Praze a na Moravě.

Hartl: Zeman polarizuje veřejné mínění

Zatímco podle CVVM je na tom prezident v metropoli i letos téměř stejně bídně jako loni, STEM mu tu naměřil nárůst o osm procentních bodů – ze 30 na 38 procent. Přesně opačná je pak situace v moravských krajích. Podle STEM se tu Zeman drží poslední dva roky lehce nad 40procentní hranicí důvěry, CVVM mu tu přisoudilo nárůst podporovatelů o sedm procentních bodů – ze 46 na 53 procent. K výsledkům je ale nutné poznamenat, že CVVM má letošní data čerstvější, z dubna, zatímco STEM se dotazoval respondentů už začátkem roku.

„Miloš Zeman veřejné mínění polarizuje, má výrazné příznivce a odpůrce. Zdá se, že Moravě toto černobílé vidění nevyhovuje, je spíše umírněného ladění, je zde vyšší míra religiozity a možná i konzervatismu. Vulgarismy přijímají hůře, možná si uvědomují i napětí vůči ČSSD, která je na Moravě na tom docela dobře. Viděl bych to více jako otázku politického stylu,“ myslí si ředitel STEM Jan Hartl.

Čtěte také: Zeman: Prostatu mám jako panic, plíce naprosto čisté

Kunštát: „Čím méně se neortodoxně objevuje ve veřejném prostoru, tím se zvyšuje šance, že pohled veřejného mínění na něj bude shovívavější. A patrně kdyby veřejně nevystupoval vůbec, byla by jeho podpora dost možná úplně nejvyšší.“

Podle analytika CVVM Daniela Kunštáta je evidentní, že hladina důvěry v prezidenta je systematicky o něco vyšší u obyvatel moravských krajů, zatímco postoje lidí v Čechách a zejména mezi Pražany jsou tradičně ve vztahu k prezidentovi skeptičtější. Minimálně oproti ukazatelům vztaženým k celému Česku.

Kunštát připomněl negativní reakce veřejnosti na sérii prezidentských událostí loňského podzimu – cestu do Číny, výročí 17. rozhovoru a vulgarismy v rozhlasových Hovorech z Lán. Kontroverzím Zeman čelil i o rok dřív, kdy se potácel u korunovačních klenot po návštěvě ruské ambasády, jmenoval vládu Jiřího Rusnoka bez ohledu na parlament, šel do konfliktu s rektory a podporoval ve sněmovních volbách neúspěšné Zemanovce. Podle analytika CVVM se nicméně Zemanovi daří tato negativní období vždy po čase zvrátit a lidi si znovu naklonit.

„Zkrátka a dobře, čím méně se neortodoxně objevuje ve veřejném prostoru, tím se zvyšuje šance, že pohled veřejného mínění na něj bude shovívavější. A patrně kdyby veřejně nevystupoval vůbec, byla by jeho podpora dost možná úplně nejvyšší,“ soudí Kunštát.

Čtěte také: Nejvášnivější Zemanova fanynka. Seznamte se

Herzmann: Prezident vede krajskou volební kampaň

Další pohled nabídl pro ECHO24.cz sociolog Jan Herzmann. „Miloš Zeman určuje agendu, o které se ve společnosti mluví. Daří se mu to v negativním i v pozitivním smyslu. Někdy přijde s tématem, které lidé zejména mimo Prahu a její okolí vnímají jako velmi pozitivní. A vrací ho do pozice, že je to jejich prezident,“ uvedl.

Herzmann pak vyzdvihl také roli Zemanových krajských výjezdů. „Pan prezident vlastně vede svoji volební kampaň, i když možná ani on sám ještě neví, jestli bude kandidovat. Už z doby Zemáku má zkušenost, že mají výjezdy velký vliv, a tak je aplikuje. Dokonce s takovou frekvencí, že mě až udivuje, že to fyzicky vydrží,“ prohlásil.

Právě četností regionálních cest vyniká Miloš Zeman nad svými předchůdci Václavem Klausem a Václavem Havlem. Na pravidelné vícedenní návštěvy krajů jezdil sice už Klaus, zdaleka se nemůže ale rovnat tempu, které si naordinoval právě Zeman. Stávající prezident má v plánu každoročně navštěvovat všechny kraje České republiky s výjimkou své sídelní Prahy. V minulosti mu byly překážkou nanejvýš zdravotní důvody. Oproti Klausovi a Havlovi naopak méně cestuje do ciziny.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.