Američtí mariňáci přijdou o smažené jídlo. Viní Obamovou

Američtí mariňáci přijdou o smažené jídlo. Viní ObamovouNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Lenin and McCarthy
Svět

Kampaň za zdravější stravování

bp Echo24

Příslušníky amerického námořnictva čekají velké změny v jídelníčku. Více ovoce a zeleniny a hlavně žádné smažené jídlo. Tak vypadají plány, ze kterých námořníci nejsou zrovna nadšení. Někteří vidí za záměrem svých nadřízených manželku amerického prezidenta Michelle Obamovou a její kampaň za zdravější stravování.

Americké námořnictvo nemá ještě o novém systému stravování zcela jasnou představu a zvažuje několik možností. Plánuje například vyřadit smažená jídla a zvýšit množství ovoce a zeleniny. Z jídelníčku by také mělo být odstraněno mléko a místo něj by námořníci dostávali jeho odtučněnou variantu nebo sójové mléko. Informoval o tom list Navy Times.

Nových pravidel se vojáci dočkají nejdřív v roce 2017. Změnám ale nepodlehne pouze stravování. „Investováním do zdravého životního stylu vycvičíme schopné bojovníky a snížíme náklady na zdravotní péči,“ vysvětlil pro americký server už dříve Ray Mabus ze sekretariátu Námořnictva USA. Chtějí se podle něj zaměřit také na trénink vojáků.

Nicméně plány na zlepšení životosprávy námořníky příliš nepotěšily a někteří podezřívají své nadřízené, že se nechali ovlivnit kampaní americké první dámy Let‘s Move proti obezitě. „Zdá se, že Michelle Obamová znovu udeřila,“ napsal na Facebooku Matt Klinghammer. „Koukám, že obědový program Obamové ovlivňuje i námořnictvo,“ přidal se David Eickelmann.

Oba tím naráželi patrně na fotografie nepříliš vábných obědů ze školních jídelen. Koncem loňského je šířili na sociálních sítích školáci a ironicky za to děkovali právě manželce amerického prezidenta.

Další aktivní i bývalí námořníci na sociálních sítích vyjadřovali obavy, co vlastně nový jídelníček bude zahrnovat, když zakážou smažené jídlo. „Budeme snad jíst rýži třikrát denně? … Nechte dělat dospělé lidi vlastní dospělá rozhodnutí,“ rozčiloval se Al Herche. Mnozí také namítali, že když budou vojáci chtít, stejně si oblíbené pokrmy jednoduše zajdou koupit.

Čtěte také: Americké děti 'děkují' Obamové za nechutné obědy

Související články