První demokratický prezident dostal 13 let za terorismus
Maledivské soudy v pátek na základě obvinění z terorismu odsoudili svého prvního demokraticky zvoleného prezidenta, bojovníka za lidská práva a životní prostředí Mohameda Nasheeda k 13 letům vězení. Informovala o tom agentura AFP.
Tříčlenná soudcovská porota prohlásila bývalého maledivského prezidenta za vinného v případu z ledna 2012. Tehdy měl nařídit nezákonné zadržení nejvyššího soudce. Poté byl v převratu sesazen. Nasheed ale jakákoliv obvinění odmítá. Jeho podporovatelé se domnívají, že se jedná o způsob, jak mu zabránit v kandidatuře na prezidenta v roce 2018, kdy by mohl výrazně snížit šance na znovuzvolení současného prezidenta Yameena Abdula Gayooma.
Nasheed se stal v roce 2008 prvním svobodně zvoleným prezidentem po více než třiceti letech, kdy ostrovní zemi ovládal Maumoon Abdul Gayoom. V současné chvíli zemi vládne jeho nevlastní bratr. Nasheed se vždy snažil propagovat prozápadní politiku a zmírnit islamistické tendence, které v zemi narůstaly.
Vykonstruovaný proces
„Nasheedovi opakovaně odpírali právo na právního zástupce, právo na odvolání. Těm, kteří měli svědčit v jeho prospěch, bylo zabráněno vypovídat. Naopak svědci obžaloby byli běžně naváděni soudci a policí,“ stojí v prohlášení Nasheedovy kanceláře, které komentuje průběh procesu.
Bývalý maledivský prezident se po vynesení rozsudku usmál a rozloučil se svými rodinnými příslušníky. Předtím ale stihl vyzvat maledivský lid, aby se postavil diktátorské vládě tamního režimu a vyrazil do ulic. Nasheedovi spolustraníci z Maledivské demokratické strany se domnívají, že verdikt zasadil těžkou ránu mladé demokracii, která je ale už tak narušena tříletou pevnou vládou Yameena A. Gayooma. Prezidentský úřad odmítá, že by byl případ Nasheedova odsouzení politicky motivovaný.
Situace znepokojuje USA i Amnesty International
Své obavy o Nasheeda už vyjádřily Spojené státy i Indie. „Z vývoje situace na Maledivách jsme znepokojeni. Vše pečlivě sledujeme,“ řekl v sobotu tiskový mluvčí indického ministerstva zahraničí. Amnesty International Nasheedovo odsouzení na rozdíl od prezidenta, označila za politicky motivované.
Podporovatelé bývalého maledivského prezidenta se pravidelně scházející v ulicích hlavního města Malé, aby protestovali na jeho podporu. V pátek večer policie 13 z nich zadržela. V průběhu procesu v sedě demonstrovali před budovou soudu. Zbytek demonstrantů za pomoci pepřového spreje rozehnali.
Lidskoprávní i politická situace v zemi se stále zhoršuje, roste islamistický extremismus. Až 200 Maledivanů už odjelo do Sýrie bojovat pod vlajkou Islámského státu a dalších teroristických organizací. Zpráva, kterou Amnesty International zveřejnila v únoru, tamní vládu obvinila z neschopnosti ochraňovat lidská práva.
Maledivy, které leží v Indickém oceánu, patří mezi jednu z nejoblíbenějších turistických destinací. Lokalitu si v poslední době oblíbili hlavně čínští dovolenkáři. Většina hotelových komplexů je umístěna na neobydlených ostrovech, na které se nevztahuje přísný zákaz požívání alkoholu.