Můžeme, demonstrují stovky tisíc lidí ve Španělsku
Stovky tisíc lidí demonstrují v Madridu na podporu levicové strany Podemos (Můžeme), která má před letošními parlamentním volbami ve Španělsku stále více příznivců. Strana svolala akci, aby dokázala, že "vůle pro změnu" nebyla v zemi nikdy tak silná, uvedla agentura AFP.
Pochod "za změnu" byl zahájen v pravé poledne na madridském náměstí Cibeles a směřoval do historického centra města. „Ano, je to možné, ano, je to možné," skandoval dav pod transparenty s hesly jako: "Tiktak, tiktak, nastal čas změny".
Manifestace se uskutečnila necelý týden po volebním vítězství levicové strany SYRIZA v Řecku, k jejímž cílům se Podemos také hlásí. Mezi španělskými vlajkami se na demonstraci tak objevilo i několik řeckých. Vůdce Podemosu Pablo Iglesias se v Řecku aktivně zúčastnil předvolební kampaně po boku vůdce SYRIZY Alexise Tsiprase a dá se očekávat, že mu to Tsipras, nyní jako již nový řecký premiér, oplatí.
Podemos si podle lednových průzkumů veřejného mínění ve Španělsku vede poměrně dobře: v preferencích ohrožuje před prosincovými parlamentními volbami postavení druhé Španělské dělnické socialistické strany (PSOE). Vládnoucí pravicová Lidová strana (PP) se drží zatím na prvním místě.
Do parlamentu i na radnice
Za čtyři měsíce se navíc konají částečné regionální a obecní volby, v nichž členové Podemosu chtějí také kandidovat. Strana Podemos vznikla loni v březnu a zakládali ji aktivisté spříznění s protestním hnutím Occupy. Zabodovala už v loňských květnových volbách do Evropského parlamentu, v nichž získala pět mandátů. Tehdy ji podpořilo 1,5 milionu voličů.
„Lidé mají plné zuby politické třídy," řekla agentuře Reuters 69letá důchodkyně z Madridu Antonia Fernándezová, která přišla na demonstraci s rodinou. Fernándezová, která žije se svým manželem ze společných měsíčních důchodů v celkové výši 700 eur (19 500 korun), podotkla, že doposud volila místní socialisty. Ztratila v ně ale víru vzhledem k tomu, že se nedokázali vypořádat s následky hospodářské krize a přistoupili na úsporná opatření. „Pokud chceme mít budoucnost, potřebujeme pracovní místa," řekla.
Z vrcholu na dno
Španělsko se vzpamatovává ze sedm let trvajícího hospodářského propadu jako jedna z nejrychleji se rozvíjejících zemí eurozóny. Konec recese ale ještě nezmírnil potíže tisíců domácností v zemi, kde téměř čtvrtina aktivního obyvatelstva je nezaměstnaná.
Řecký levicový vůdce Alexis Tsipras po volební vítězství prohlásil, že pět let úsporných opatření, provázených "ponížením a utrpením", které zemi uložili mezinárodní věřitelé jsou u konce.