USA si postavily repliku íránských centrifug

Írán a atom

USA si postavily repliku íránských centrifugNOVÉ
Americké národní laboratoře v Oak Ridge. Foto: FOTO: Courtesy of Oak Ridge National Laboratory, U.S. Dept. of Energy
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Americká vláda nechala na svém území postavit repliku íránských jaderných zařízení, ve kterých by Írán případně mohl sestrojit jaderné zbraně. Chce si tak v praxi ověřit, jak může Írán postupovat při obohacování uranu. Zařízení se nachází v komplexu národních laboratoří Oak Ridge ve státě Tennessee. S informací přišel deník The New York Times.

K postavení simulace íránského jaderného zařízení dopomohly Spojeným státům obří centrifugy, které byly před více než deseti lety vydány Libyí. Centrifugy se v rámci procesu výroby jaderných bomb využívají ke zvýšení koncentrace izotopu U-235 v uranu. Ten je poté vhodný k sestavení jaderné zbraně.

Replika v Oak Ridge je pouze jednou součástí rozsáhlého vládního programu, který devíti americkým atomovým laboratořím dává za úkol analyzovat íránský jaderný program. Výsledky takového bádání by poté měli během vyjednávání přispět k nalezení řešení, které bude vyhovovat všem stranám.

Deník New York Times s informací přichází ve chvíli, kdy začíná další kolo vyjednávání, které se tentokrát koná na úrovni náměstků. Ti mají jednat o stále nedořešených bodech chystané dohody. K nejproblematičtějším patří harmonogram rušení protiíránských sankcí. Rámcově byla dohoda dojednána 2. dubna, detaily by měly být vyjasněny do konce června. 

Čtěte více: Obama: Sankce proti Íránu musejí zatím pokračovat

Pokud by se podařilo dospět k definitivní dohodě, ukončil by se tím dvanáctiletý spor, v němž se svět marně pokoušel vyvrátit podezření, že Íránci pracují na atomové bombě. Ústupky, jež mají v rámci chystané dohody přijmout, mají jeho program zpomalit. Z nynějších 19 tisíc odstředivek by v Íránu zůstalo po dobu deseti let 6 tisíc a z toho by jich obohacovalo jenom 5 tisíc.

V rámci plánu by se také velké podzemní jaderné zařízení jako to u iránského města Fordo, které Američané objevili v roce 2009, přeměnilo na výzkumné centrum. Podle vyjádření odborníků by takové řešení mohlo být ideální, protože by Irán nemusel nic zavírat a Spojené státy by zároveň mohly s čistým svědomím tvrdit, že Írán není hrozbou.

Prozatím největším úspěchem v rámci vyjednávání byla přestavba jaderného reaktoru u města Arák. Američané se obávali, že jej Írán využije k výrobě nebezpečného plutonia. Přes prvotní snahy Íránu přesvědčit svět o tom, že jaderný reaktor se staví kvůli medicínským účelům, země nakonec ustoupila a podepsala plán k přestavbě reaktoru do podoby, která nebude nebezpečná. 

Čtěte více: Bílý dům věří v dohodu s Íránem navzdory Chameneího slovům

Povede aprílová dohoda s Íránem k jaderné bombě?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz