Jedno inkasní místo za 3,5 miliardy stále neexistuje. Projekt zrušil Babiš

šetření kontrolního úřadu

Jedno inkasní místo za 3,5 miliardy stále neexistuje. Projekt zrušil BabišNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Celkem 3,5 miliardy korun již stál projekt jednoho inkasního místa (JIM), podle Nejvyššího kontrolního úřad (NKÚ) tyto peníze ale na systém zjednodušení výběru daní, pojistek a cel nešly. Ministerstvo financí se brání, že vynakládání těchto nákladů sice nebylo neúčelné, přesto prý Andrej Babiš musel po svém nástupu tento ambiciózní projekt kvůli jeho nedotaženosti zrušit.

Veškerá pochybení, která zjistil Nejvyšší kontrolní úřad u projektu jednoho inkasního místa (JIM), spadají podle ministerstva financí do funkčního období předcházejících vlád. Po nástupu ministra financí Andreje Babiše (ANO) bylo prý nezbytné vzhledem k celkové nedotaženosti a problematičnosti projektu zavedení JIM zrušit, řekl v reakci na zjištění NKÚ mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Podle kontrolorů vyčerpaly Generální finanční ředitelství, ministerstvo financí a Generální ředitelství cel mezi roky 2009 až 2015 na projekt téměř 3,5 miliardy korun. Úřad prověřil využití 2,6 miliardy korun a zjistil, že peníze putovaly na výdaje, které s projektem nesouvisely. V čele ministerstva financí stál do května 2009 Miroslav Kalousek za lidovce, poté úřad převzal nestraník Eduard Janota. Po volbách v červenci 2010 se do čela vrátil Kalousek tentokrát za TOP 09. Předchůdcem Babiše byl od července 2013 nestraník Jan Fischer.

Současná vláda podle Žurovce zrušila realizaci JIM usnesením 2. července 2014. „Veškeré výdaje, které byly od této doby na projekt JIM a související technickoorganizační opatření ze strany Finanční správy vynaloženy, vyplývaly z dříve uzavřených smluv,“ uvedl. Ministerstvo financí již v letech 2014 a 2015 neinvestovalo do nákladů souvisejících s projektem JIM ani jedinou korunu, dodal.

Ministerstvo souhlasí s NKÚ, že projekt JIM byl příliš ambiciózní a především od roku 2008 až do zrušení nedostatečně řízen. Souhlasí i s výtkou týkající se absence nového IT systému, který měl být součástí projektu JIM. Na druhou stranu ale uvedlo, že 3,5 miliardy korun bylo, až na dílčí pochybení zjištěná NKÚ, čerpáno na technickoorganizační opatření, která s projektem souvisela. Například převedení cca 500 pracovníků zdravotních pojišťoven a ČSSZ do Finanční správy a další výdaje související se zajištěním, proškolením a vybavením personálních kapacit, poznamenal mluvčí.

Babiš: Nejednalo se o neúčelné vynakládání, přesto je to nepřípustné

„Přesto, že se nejednalo o vyloženě neúčelné vynakládání prostředků, považuji takovou praxi za nepřijatelnou a netransparentní, neboť souvislost těchto nákladů s projektem, na který byly rozpočtovány, byla nedostatečná a zpochybnitelná,“ uvedl Babiš.

MF považuje zjednodušení a zefektivnění výběru daní, cel a sociálního a zdravotního pojištění za jeden ze svých hlavních cílů. V červnu představilo projekt Moderní a Jednoduché daně, tzv. MOJE daně. Projekt obsahuje nový IT systém Finanční správy, nový zákon o daních z příjmů, samovyměření a daňový kiosek.

Projekt schválila tehdejší vláda v roce 2008, v ostrém provozu mělo být jednotné inkasní místo spuštěno od začátku roku 2014. Vláda ale pak termín spuštění ještě o rok posunula a poté termín dokončení zrušila, o novém nerozhodla a projekt neukončila.

Jednotné inkasní místo mělo zjednodušit a zefektivnit, tedy zlevnit výběr daní, cel a sociálního a zdravotního pojistného. Jejich plátce je měl nově odvádět na jediné místo prostřednictvím jediného formuláře a fakticky tak komunikovat s jedinou institucí.

Čtěte také: Zprovoznit online pokladnu bude oříšek. ‚Ať si to Babiš vyzkouší‘

Jak se pozná neschopnost vybírat daně

Sdílet:

Hlavní zprávy

Pavel Novotný na tapetě

KOMENTÁŘ

Co nám říká o stavu nejsilnější vládní strany případ Pavla Novotného? Předsednictvo ODS včera řešilo další budoucnost tohoto výrazného lokálního politika, ...

00:06

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články