Francie v područí islámu. Provokativní román vyšel v den útoku
Teror ve Francii
V den, kdy došlo k teroristického útoku na redakci satirického listu Charlie Hebdo, vyšel provokativní román spisovatele Michela Houellebecqa, který popisuje Francii v roce 2022 jako islamizovaný stát. Kniha pravděpodobně nejkontroverznějšího francouzského spisovatele, který je nyní pod policejní ochranou, vzbuzovala ostrou debatu ještě před svým vydáním, a to nejen ve Francii.
Píše se rok 2022 a ve Francii vládne strach. Země se potýká s mysteriózními problémy, násilí ve městech je na denním pořádku, přestože o tom média nepíší. Veřejnost žije v temnotě...a v následujících několika měsících bude prezidentem zvolen lídr nově vzniklé muslimské strany. Večer 5. června Mohammed Ben Abbes s podporou socialistů i pravice hravě porazí Marine Le Penovou.
Taková je Francii v novém Houellebecqově románu Soumission (Podrobení), který vyšel ve středu. Právě ten den vyšel také satirický týdeník Charlie Hebdo s Houellebecqovou karikaturou na titulní straně a v ten den maskování útočníci vnikli do jeho redakce a zastřelili celkem 12 lidí.
Čtěte také: Na titulce spisovatel žertující o islámu. Byl to podnět střílet?
Zatím není jasné, zda v celém incidentu může Houellebecq hrát nějakou roli, nicméně je autor nyní pod policejní ochranou. Kvůli jeho knize totiž ve Francii zuřila velká debata ještě před jejím samotným vydáním. Mimo jiné i proto, že se na internetu objevila pirátská kopie románu. Informace o nové knize se objevovaly nejen ve francouzských, ale také v britských, německých či českých médiích. Vyznění bylo vždy stejné, Houellebecq je pravděpodobně nejkontroverznější francouzský autor a jeho nová kniha provokuje.
Den po volbách se v jeho románu ženy musí vzdát západního oblečení. Většina z nich začne přes kalhoty nosit dlouhé bavlněné pláště. Ženy také s podporou dotací ze státního rozpočtu hromadně opouštějí svá pracoviště a mužská nezaměstnanost přes noc klesá. V dříve drsných a nebezpečných čtvrtích kriminalita naráz téměř mizí. Vysoké školy se stávají islámskými a výuka koránu se stává povinným předmětem. Nemuslimští učitelé musí odejít do předčasného důchodu nebo konvertovat a podrobit se novému režimu.
Čtěte také: Francouzské listy vyšly kvůli atentátu na Charlie Hebdo v černé
Je kniha anti-islámský strašák a štváč v masce literatury? Omlouvá knihu to, že se jedná o fikci, když podává „pomocnou ruku“ extrémní pravici? Nebo Houellebecq jen dělá práci umělce: nastavuje zrcadlo světu, možná přehání, ale upřímně říká hlubší pravdu? Takové jsou otázky, které si kladla francouzská společnost, ještě před vydáním knihy a před útokem, píše BBC. Podle ní jsou emoce kolem románu o to intenzivnější, že islám a identita jsou už dávno v srdce národní debaty ve Francii. Kritici románu viní Houellebecqa z toho, že podněcuje v zemi islamofobii a strach.
Sám autor nicméně říká, že román není děsivý islamofobní příběh. „Urychluji historii, ale nemůžu říct, že ta kniha je provokace - pokud to znamená, že bych říkal věci, které považuji za nepravdivé v podstatě jenom proto, abych lidi rozčílil,“ prohlásil Houellebecq v rozhovoru pro Paris Review 2. ledna 2014. Nicméně olej do ohně přilil tvrzením, že vývoj popisovaný v jeho knize je podle něj ve Francii pravděpodobný.
Houellebecqa se zastal francouzský filozof, esejista a člen Francouzské akademie Alain Finkielkraout, který je známým kritikem modernismu. Ten o něm hovoří jako o „našem velkém spisovateli“, který popisuje to, co by se mohlo stát.
Čtěte také: Na titulce spisovatel žertující o islámu. Byl to podnět střílet?
Šestapadesátiletý Michel Houellebecq bývá označován jako enfant terrible současné francouzské literatury. Je jedním z nejznámějších autorů doma i v zahraničí. Jeho tvorba zahrnuje poezii, eseje, nejvýznamnější jsou nicméně jeho romány, většina z nich byla přeložena i do češtiny. V roce 2010 získal prestižní Goncourtovu cenu za román Mapa a území.