Pašoval jsem lidi přes zeď v kufru, vzpomíná Berlíňan

PÁD BERLÍNSKÉ ZDI

Pašoval jsem lidi přes zeď v kufru, vzpomíná BerlíňanNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Celý svět si 9. listopadu připomene 25. výročí pádu Berlínské zdi, která rozdělovala svět na východ a západ. Vzpomíná na to i Hartmut Richter, kterému se podařilo zeď překonat a který poté v 70. letech pomáhal lidem z východního Berlína pryč. Na pád Berlínské zdi vzpomíná se slzami v očích.

Ještě mu nebylo ani dvacet let, když se poprvé pokusil dostat z východního Německa do západního. V roce 1966 toužil Richter překonat Berlínskou zeď a okusit svobodu západního světa. Příběh tohoto šestašedesátiletého východního Němce přinesla zpravodajská agentura AFP.

„Dostal jsem se do bodu, kdy už jsem nevěřil tomu, že se režim někdy změní,“ říká Richter v rozhovoru. Jeho první pokus skončil neúspěchem, na podruhé se mu to ale už povedlo. 

Proplavat se ke svobodě

Jeho cesta za železnou oponu vedla přes Teltow Kanal, který odděluje Braniborsko od západního Berlína. Richter se rozhodl v roce 1966 kanál přeplavat. Cesta ledovou vodou mu trvala čtyři hodiny. „Útočily na mě labutě, psi štěkali, několikrát jsem musel čekat a potopit se pod vodu, dokud nebylo pobřeží volné,“ vypráví Richter pro agenturu AFP. Nakonec to ale dokázal a do západního Berlína se dostal.

Nejzajímavější část jeho historie začíná v roce 1972, kdy východní Německo uvolnilo cesty ze západního Německa. Richter totiž chtěl pomáhat lidem, kteří zůstali uvězněni za Berlínskou zdí. A to se mu skutečně dařilo.

Začal převážet lidi z východního Německa v kufru svého auta. „Byla to legrace,“ říká Richter, který takovýmto způsobem pomohl za zeď více než třiceti kamarádům. Právě jeho záchranné cesty ho nakonec o nově nabytou svobodu připravily.

Čtěte také: Čtvrt století poté. Východ Německa je na 66 % blahobytu západu

V března 1975, když se snažil přes hranice převést svoji sestru a jejího snoubence, Richtera zastavila na kontrolním bodu pohraniční stráž. „Věděl jsem, že můžou provést kontrolu, když se jim někdo bude zdát podezřelý,“ říká Richter. „Musel jsem zajet do garáže. Tam na mě čekala pohraniční stráž se zbraněmi. A pak přišel jeden se psem, který skočil na kufr auta.“

Richter byl odsouzen k patnácti letům vězení. Odseděl si ale nakonec jen pět. V roce 1980 ho západní Německo z vězení vykoupilo za „těžkou měnu“. Poté už přes hranice nikomu nepomohl, stále se ale snažil přikrmovat nepokoje na východě. Tiskl letáky a házel je přes zeď.

Pád Berlínské zdi sledoval Richter od Braniborské brány. Na 9. listopad 1989 a na všechny lidi, kteří začali z východu proudit, vzpomíná se slzami v očích. „Byl jsem za ně tak šťastný, stále mi to vhání slzy do očí.“

Berlín si v neděli připomene nejvýznamnější událost německé historie. Město v souvislosti s výročím plánuje řadu událostí. Jednou z nich je např. projekt Světelné hranice – Lichtgrenze, světelné balonky, které povedou přes celý Berlín.

Čtěte také: VIDEO: Unikátní projekt opět rozdělí Berlín. Světlem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz