Zneužili nás, aby odvedli pozornost od krize v územním plánování, tvrdí ANO

Spory v pražské koalici

Zneužili nás, aby odvedli pozornost od krize v územním plánování, tvrdí ANONOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Zprávy dne
Kristýna Novotná
Sdílet:

Zrušit Institut plánování a rozvoje (IPR) byl podle radních za ANO pouze jedním z návrhů, jak se vypořádat se současnou situací v Praze, která náměstkyni Petře Kolínské (SZ/Trojkoalice) zřejmě přerůstá přes hlavu. Informace z interní diskuze nad její agendou unikla účelově, aby se pozornost přenesla od skutečného problému, tvrdí pražští zástupci hnutí. O možnosti zrušit institut zabývající se územním plánem pražské metropole diskutovalo vedení města ve středu na pravidelném koaličním jednání.

„Důsledně odmítáme přenášení odpovědnosti. Problém s územním plánem neleží na ANO. Už jen podle toho, že se obsah pracovního setkání dostal do médií, je vidět, že to vypustil někdo, kdo chtěl pozornost odvést od sebe,“ řekl deníku Echo24.cz místopředseda pražského klubu ANO Patrik Nacher, podle kterého by se interní záležitosti z koaličních jednání neměly propírat na veřejnosti.

Návrh na zrušení institutu, který zazněl z úst radního Karla Grabeina Procházky (ANO), byl podle Nachera jen jedním z možných řešení krize kolem IPR. Vedení Prahy v září odvolalo z čela organizace dosavadního ředitele Petra Hlaváčka. Spolu s ním odešla i většina týmu připravujícího metropolitní plán a práce na něm se vesměs zastavily.

„V diskuzi zazněly různé alternativy řešení, abychom se mimo jiné nestali terčem kritiky, že se tím nezabýváme. Paní Kolínská odvolala ředitele institutu, ale nemá plán B, jak situaci řešit. Je potřeba vědět, co se s tím dá dělat a jaké situace mohou teoreticky nastat. Radní Procházka pouze otevřel debatu o dalších možných scénářích,“ dodal Nacher.

Náměstkyně Kolínská diskuzi popírá

Informace o tom, že ANO chce zrušit IPR, unikla ve středu v podvečer po pravidelném koaličním jednání. Pražská primátorka Adriana Krnáčová případné zrušení organizace zabývající se územním plánováním však záhy označila za absurdní. Stejný názor zastává někdejší ředitel institutu Petr Hlaváček. „Každé úspěšné město, které každý obdivuje, má obdobný institut územního plánování, byť třeba jiného rozsahu a formátu,“ komentoval serveru Hlaváček.

Následky zrušení organizace Hlaváček označil za destruktivní. „Věci kolem urbanismu a architektury nejsou navíc v Evropské unii unifikovány, organizace tak závisí na magistrátu. IPR dělá svou práci dobře, postavila se za něj i recenzní skupina. Každé velké město je komplikované. Cena za destrukci by byla mnohem vyšší, než jakékoli nové těleso,“ pokračoval Hlaváček, kterého vedení města odvolalo mimo jiné kvůli zpoždění přípravy metropolitního plánu.

Sama náměstkyně Petra Kolínská, do jejíž agendy územní plánování spadá, diskuzi ohledně zrušení IPR popřela. „Žádný návrh na zrušení IPR projednáván na koaličním jednání nebyl,“ popsala deníku Echo24.cz. Institut podle ní hraje v územním plánování nezastupitelnou roli. „IPR by měl být zárukou, že se politici nebudou rozhodovat ad hoc či bez znalosti širších souvislostí,“ doplnila.

IPR funguje jako příspěvková organizace města. Územním plánováním se zabývá od roku 1920, kdy vznikla Státní regulační komise pro Prahu a okolí. Od roku 1961 do roku 1994 existoval takzvaný Útvar hlavního architekta, na který navázal Útvar rozvoje města. Ten se v roce 2014 změnil v současný IPR, který má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů korun.

Čtěte také: Zmatek kolem územního plánu. Pražské ANO navrhlo zrušit institut

Pražská ODS chce odvolat Kolínskou. S Metropolitním plánem selhala

Autor Metropolitního plánu: Stropnický chce destrukci, Praha jde ke dnu

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články