Za online pokladnami stojí Babišův kolega z Petrimexu

Staří známí z doby před listopadem 89

Za online pokladnami stojí Babišův kolega z PetrimexuNOVÉ
Milan Rusnák na snímku z roku 2006 vpravo Foto: Foto: ČTK
1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Vybudování IT systému, který by zajistil online připojení 600 tisíc živnostníků na finanční úřady, přijde stát na víc než 300 milionů korun, na provoz půjde ročně 250 milionů. Ministrovi financí Andreji Babišovi při tom radí expert Milan Rusnák. Oba muži se setkali už před listopadem 1989 jako kolegové v Podniku zahraničního obchodu Petrimex.

Ministerstvo financí navrhuje, aby se při zadání gigantické IT zakázky obešla veřejná soutěž. Při rozdělování státních stamilionů bez veřejné kontroly tak bude mít hlavní slovo síť známých a dlouholetých kolegů.

Ministerstvo financí hodlá svěřit vybudování systému elektronických pokladem bez soutěže svému vlastnímu podniku Státní tiskárna cenin. Fakticky to znamená, že státní firma dostane peníze, za které si pak bez soutěže objedná dodávky od soukromníků. Na dosavadní praxi upozornil Tomáš Pfeffer ze společnosti INDOC. Největší dosavadní zakázky pro Státní tiskárnu dosud byly biometrické pasy, nové občanské průkazy a informační systém o majetku státu, které však podle Pfeffera kompletně dodaly soukromé firmy.

Také k přípravě systému elektronických pokladen přizval šéf IT na ministerstvu financí Miroslav Hejna společnost BDO IT, u které si za 200 tisíc korun objednal supervizi celého projektu. Relativně nízkou částku za přípravu stamilionové zakázky vysvětluje fakt, že šéf ministerského odboru nesmí bez soutěže vyšší částku utratit. BDO IT zatím dodala návrh projektu s očekávanou cenou.

Na přípravě zakázky se podílel také Milan Rusnák, který byl podle svého profilu na LinkedIn v letech 1985-8 kolegou současného ministra Babiše v exportní firmě Petrimex. „Podle našich informací byl pan Rusnák členem jednoho ze subtýmů projektu,“ potvrzuje mluvčí ministerstva Radek Ležatka. Sám Rusnák nechce o své roli hovořit, na žádost o rozhovor zaslanou prostřednictvím manažerů jeho současné firmy nereagoval.

Setkání starých známých

Rusnák se podle svědků účastnil řady důležitých jednání o online pokladnách, proto může být klíčovou postavou celého projektu a nemusí to být jen díky jeho předlistopadové známosti s Babišem. Jeho životopis veřejně dostupný na stránkách Lupa.cz začíná připomínkou života v elitě komunistického Československa. Jako šéf oddělení exportní firmy mohl bez překážek cestovat do západního Německa a Švýcarska. Prý se stejně cítil jako v kleci, protože například na služební cestu do Spojených států neměl nárok. Proto odjel na dovolenou do Německa a tam požádal o vízum do Austrálie.

Do Česka se vrátil až v roce 1998, o dva roky později už byl generálním ředitelem firmy na správu telekomunikačních a internetových sítí GTS, kde zůstal až do roku 2008. V té době spolupracoval se všemi lidmi, se kterými se dnes setkal při projektování systému elektronických pokladen. Světová společnost GTS uzavřela v roce 2000 strategické partnerství s ještě významnější firmou Cisco, která dodává pro telekomunikace a internet potřebné technologie a software. Partnerství se realizovalo také v Česku. Generální ředitel české GTS Rusnák, který byl v té době dvakrát oceněn jako nejlepší manažer v telekomunikacích, se tedy nemohl vyhnout šéfovi českého Cisca Miloslavu Rutovi.

Čtěte také: Každý živnostník bude pod přísným online dohledem

K Rutovým podřízeným tehdy patřil také obchodní manažer Miroslav Hejna. Rut a Hejna opustili Cisco také v letech 2007 a 2008. Znovu se setkali nejpozději letos v lednu. Tehdy Hejna nastoupil jako šéf IT na ministerstvo financí a zároveň předal „z ruky“ dvousettisícovou zakázku firmě BDO IT, kde už je Rut třetím rokem spolumajitelem.

Čtěte také: Ode zdi ke zdi. Odysea českého živnostníka

K triumvirátu Rusnák-Rut-Hejna je možné připočíst dalšího známého Hanuše Weisla. Také on pracoval v letech 2007-2008 pro Cisco jako manažer dodávek pro veřejný sektor, pak měl až do roku 2013 stejné zařazení ve společnosti T-Systems. I zde se na ředitelské úrovni potkal s Hejnou, jejich zatím třetím setkáním je ministerstvo financí. Weisl sem přišel po neúspěšném angažmá pro finanční skupinu KKCG Karla Komárka a rovněž v lednu se stal ředitelem Státní tiskárny cenin, které Babiš hodlá bez soutěže svěřit zakázku na elektronické pokladny.    
Ministerstvo financí není při zadávání IT zakázek bez soutěže výjimkou, svým současným postupem ovšem opakuje praxi, kterou požívala v minulých letech s problematickým výsledkem celá řada státních úřadů. Dostaly se tím však do područí firem specializovaných na služby veřejnému sektoru, jejichž služby dnes nemohou vypovědět, aniž by došlo k výpadku jejich informačního systému. Řadu zakázek proto vyšetřuje policie, například na ministerstvu pro místní rozvoj, zemědělství, práce a sociálních věcí, případně ve státní firmě Lesy ČR.

Sdílet:

Hlavní zprávy