Každý živnostník bude pod přísným online dohledem

Tvrdě proti podnikatelům

Každý živnostník bude pod přísným online dohledemTÝDENÍK ECHO
Ministerstvo financí plánuje plánuje podle Chorvatska zavést elektronickou evidenci tržeb Foto: Foto: ČTK
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Neobvykle přísný dohled nad živnostníky a podniky hodlá zavést ministr financí Andrej Babiš. Každý z nich bude od roku 2016 povinně účtovat na elektronické registrační pokladně, která bude online napojena na finanční úřad. Tvrdý postup vůči podnikatelům je popsán v návrhu zákona o evidenci tržeb, který ministr před týdnem rozeslal k připomínkám svým vládním kolegům. „Nejde o žádný experiment, v Chorvatsku už funguje dva roky,“ uvedla autorka zákona, Babišova náměstkyně Simona Hornochová.

Návrh zákona skutečně dokazuje, že pokud je o přísnost vůči podnikatelům, tak si tuzemští úředníci nezadají s chorvatskými kolegy, kteří zavedli stejný dohled v roce 2012.

Povinnost účtovat elektronickou pokladnou nebudou mít jen plátci DPH, tedy podnikatelé s obratem nad milion korun ročně, ale úplně všichni, kdo sami přiznávají daň z příjmu. Podle ministerstva financí je to prý nezbytné. Není totiž vyloučeno, že lidé, kteří nepřiznávají roční příjmy ve výši milionu korun, mohou podvádět a tajit některé tržby, aby se platbám DPH vyhnuli. Proto také jejich poctivost prověří elektronická pokladna.

„Za současného stavu nelze spolehlivě určit, kdo skutečně nedosahuje dané hranice obratu. Smyslem zavedení elektronické evidence tržeb je právě tento stav narovnat,“ potvrzuje mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Povinné i pro kadeřnice na mateřské

Povinnosti pořídit si elektronickou pokladnu se tedy nevyhnou ani kadeřnice, které si přivydělávají na mateřské a ještě úplně nepřestaly platit daně. Zákon také nezasáhne pouze ty, kdo při svých obchodech přijdou do styku s hotovými penězi.

Elektronické registrační pokladny si budou muset pořídit i živnostníci, kteří všechny tržby inkasují převodem na bankovní účty. Zákon připouští, že některé skupiny živnostníků nebudou muset účty posílat online finančním úřadům, není však jasné, kdo bude mít to štěstí, protože právo udělit výjimku z nepříjemné povinnosti bude mít až po zavedení zákona vyhláška ministra financí.

Kontrolovat živnostníky, jestli vydávají účtenky, a zákazníky, jestli je skutečně odeberou, dostane za úkol celní správa. Celníci budou mít právo živnost efektivně zlikvidovat tím, že provozovnu na dva roky zavřou, případně vyměří pokutu až půl milionu korun. Dostatečným důvodem k takovému zásahu bude stejně jako v Chorvatsku zjištění, že živnostník nevydal zákazníkovi účtenku za pár korun. Živnostník může proti zásahu celníků podat námitku, ta však nemá odkladný účinek a její vyřízení má na starost místní ředitel Celní správy.

Zákon začne platit od prvního ledna 2016, kdy si mají elektronické pokladny pořídit hospodští a hoteliéři, v červenci 2016 všichni podnikatelé v maloobchodu a velkoobchodu, od ledna 2017 se povinnosti nevyhne žádný podnikatel ani živnostník.

Chorvatský model zasahující všechny živnostníky je svou důsledností v Evropě neobvyklý, přesto se ho Češi chystají použít s minimálně stejnou tvrdostí. Více o chorvatských zkušenostech čtěte v novém vydání Týdeníku Echo

Je zde nové vydání Týdeníku Echo: Nastává soumrak české střední třídy

Kult průměrnosti a víra v sílu velkých firem nás připravují o středostavovskou společnost. Jak vlastně poznat střední vrstvu? Více se dozvíte v článku Lenky Zlámalové v novém vydání Týdeníku Echo.

Na hlavní téma navazuje Salon, v němž redaktor Týdeníku Echo Vladimír Ševela diskutuje o stavu a frustracích dnešní střední třídy s teologem Tomášem Tožičkou, pedagogem a sociologem Petrem Matějů a ekonomy Danielem Münichem a Ilonou Švihlíkovou.

O tom, jak evropské dotace likvidují tržní prostředí a jak jednoduché je dostat stomilionovou dotaci na zcela obyčejnou pekárnu, píše Petr Holub v kauze „Choustníkovo Hradiště. Nejzvrhlejší projekt Evropské unie“.

K odvolání ministryně spravedlnosti Heleny Válkové se vrací Daniel Kaiser v komentáři „Babiš musel obětovat Válkovou pod tlakem svým zaměstnanců“.

Rozhovor týdne vedl Daniel Kaiser s německou levicovou političkou Antje Vollmerovou o tom, proč je převládající pohled Západu na Rusko špatný. Vychází pod titulkem „Rusové nám vyčítají: Podvedli jste nás. Neposlouchá se to dobře“.

Geolog a klimatolog Václav Cílek ve svém eseji „Daniel Defoe a Robinson Crusoe v bludišti světa“ připomíná osobnost Defoa coby novináře, spisovatele, slavného špiona, propagandisty, bankrotáře a taky autora penzijní reformy.

Svědectví o situaci na Ukrajině, válce i armádě podává v rozhovoru fotoreportéra Petra Tomana „Chlapi se chodí vybrečet do křoví“ ukrajinský moderátor a komik Serhij Prytula.

V jakém stavu se nachází Knihovna Václava Havla? Tím se v textu „Kód KnVH“ zabývá Lukáš Novosad. „Rozjeli jsme pekelnou mašinu a máme problém obrovského úspěchu,“ říká v článku Jáchym Topol, který se stará o programovou náplň instituce.

Týdeník Echo v papírové podobě si můžete koupit na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zbyněk Stanjura to zase zkouší

KOMENTÁŘ

Vláda se poprvé v historii chystá měnit státní rozpočet kvůli povodním. Takže ještě letos by mohl schodek vyskočit o třicet miliard a v návrhu státního rozpočtu ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz