Střelec promluvil: To já jsem zasáhl bin Ládina dvakrát do čela
Identita střelce prozrazena
Dopadení Usámy bin Ládina z května roku 2011 znovu rezonuje Amerikou. Bývalý příslušník elitních jednotek amerického námořnictva (Navy SEALs) Robert O'Neill tvrdí, že byl tím, kdo bývalého vůdce teroristické organizace Al-Káida zastřelil. Vysloužil si tím kritiku Pentagonu i Navy SEALs za porušení mlčenlivosti i možnost soudních postihů, píše The Guardian. Ke střelbě na bin Ládina se však hlásí ještě další vojáci.
Identitu Roberta O'Neilla původem z Montany prozradil jeho otec Tom v rozhovoru pro britský deník Daily Mail. Odhalení přichází týden před odvysíláním dvoudílného dokumentárního filmu z dílny Fox News Muž, který zabil Usámu bin Ládina, na jehož konci má Robert O'Neill promluvit o své roli při operaci Neptunovo kopí. Operace v pákistánském městě Abbottabád z 2. května 2011 vedla k odhalení úkrytu bin Ládina a jeho smrti.
Osmatřicetiletý Robert O'Neill promluvil o operaci Neptunovo kopí již v únoru roku 2013 pro magazín Esquire. Zde však vystupoval anonymně pod přezdívkou Střelec. ,,Byl jsem první, kdo vešel do bin Ládinovy ložnice. Bin Ládin se skrýval v temnotě za svou nejmladší manželkou,“ vzpomíná O'Neill s tím, že nevěděl, jestli na sobě terorista nemá vestu s výbušninami. ,,Jeho kalašnikov ležel nedaleko, blížil se k němu. Byl hrozbou, proto jsem musel vystřelit,“ dodal. Střelec proto stiskl spoušť a dvakrát bin Ládina zasáhl do čela. Tvrdí, že právě tyto zásahy byly smrtící.
Další člen týmu Mark Bissonnette však ve své knize Nelehký den: Svědectví z první ruky o misi, která zabila Usámu bin Ládina z roku 2012 uvádí, že on byl tím, kdo nejhledanějšího teroristu světa zabil. Další zdroje zase tvrdí, že na bývalého vůdce Al-Káidy vystřelili celkem tři vojáci. Není tudíž jisté, čí kulka jej zabila. A upřímně: ani na tom nezáleží, píše CNN. Akce skončila smrtí dalších čtyř lidí, ale nevyžádala si žádné oběti na životech ani zraněné z řad členů týmu SEAL 6.
Syn a otec O'Neillové zdůvodňují odhalení totožnosti Roberta O'Neilla tím, že by jeho jméno bylo prozrazeno brzy tak jako tak. Navíc ostatní členy komanda jeho připravované veřejné vystoupení údajně rozhořčilo natolik, že na internetových stránkách provozovaných bývalými vojáky speciálních jednotek publikovali O'Neillovo jméno s předstihem.
Robert O'Neill odešel z armády v roce 2012 po 17 letech dobrovolně. Do penze, která by mu zajistila zdravotní a důchodové benefity, mu přitom chyběly tři roky. Aktuálně působí ve funkci motivačního řečníka ve společnosti Leading Authorities se sídlem ve Washingtonu. Na stránkách společnosti se O'Neill představuje jako bývalý člen jednotek Navy SEALs a zdůrazňuje, že během svých vystoupení nevyzradí žádná tajemství, ani neporuší pravidla jednotek.
Image tichých profesionálů bez nároku na ocenění
Publicita, kterou si vysloužila odhalení Bissonnetta a nyní i O'Neilla, jsou v rozporu s image “tichých profesionálů“ sloužících u jednotek Navy SEAL's. Po dlouhé roky byly výsadou a pýchou těchto elitních vojáků právě mlčenlivost a loajalita. Svoji náročnou práci vykonávali bez nároku na publicitu a veřejné ocenění svých činů. Tento přístup se ale zřejmě mění.
O speciální operaci v Pákistánu bylo vyzrazeno již téměř vše, i navzdory pravidlu o mlčenlivosti. Bissonnette navíc čelí vyšetřování kvůli údajnému vyzrazení tajných informací ve své knize Nelehký den. Kniha byla zveřejněna bez souhlasu CIA i Pentagonu a Bissonnette v případě prohry bude muset vrátit výnosy z prodeje knihy.
Nedávné události proto pobouřily Pentagon i vrcholné představitele Navy SEALs. Kontradmirál Brian Losey oba vojáky kritizoval a minulý týden poslal všem příslušníkům jednotek SEAL dopis, v němž je vyzývá, aby dodržovali pravidlo mlčenlivost a plnili své úkoly bez nároku na veřejné ocenění. V posledním odstavci dopisu pak píše: ,,Budeme aktivně usilovat o soudní následky pro členy, kteří vědomě poruší zákon a vystaví tak své kolegy, rodinu i potenciální budoucnost v ohrožení.“