‚ČT se mstí Hradu a cenzuruje.‘ Ovčáčka neodvysílala živě
Stížnost mluvčího Hradu
Postup České televize, která oproti předchozím případům neodvysílala živě tiskovou konferenci mluvčího prezidenta republiky, je dětinská pomsta za názory prezidenta. V úterý to prohlásil sám Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Ten v ostrém prohlášení mluví také o tom, že ČT cenzuruje a Hrad zváží další kroky. Mimo jiné stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.
Bývá zvykem, že Česká televize tiskovou konferenci prezidentského mluvčího vysílá živě. Hrad k tomuto formátu přistoupil poté, co se mluvčím Miloše Zemana stal bývalý novinář Jiří Ovčáček. Ten pravidelně seznamuje média s názory a stanovisky hlavy státu. V úterý ČT tiskovou konferenci živě neodvysílala. Rozhodnutí přišlo několik dní poté, co prezident televizi kritizoval a zmínil i zrušení koncesionářských poplatků. A právě toho se chytil Ovčáček.
„Považujeme tento přístup za dětinskou pomstu České televize za názory prezidenta republiky,“ stěžuje si Ovčáček v tiskovém prohlášení a dodává: „Je třeba veřejně vyslovit otázku, že pokud bude Česká televize cenzurovat názory nejvyššího ústavního činitele, jak bude potom postupovat v případě dalších ústavních činitelů, politiků a občanů.“
Česká televize se brání tím, že Hrad neavizoval žádné zásadní prohlášení a že šlo pouze o souhrn aktivit Miloše Zemana z minulého týdne. Proto ČT upřednostnila důležitější témata, konkrétně novelu energetického zákona. „Na tiskové konferenci byl přítomen zpravodajský tým České televize, tak jako vždy, aby mohla Česká televize podstatné informace divákům přinést,“ doplňuje mluvčí ČT Alžběta Plívová.
Čtěte také: Pan Jiří Ovčáček byl fascinován komunismem. Máme důkazy
Jenže ani tady Ovčáček nesouhlasí. Na tiskové konferenci podle něj zazněly například informace o čtvrtečním jmenování nového ministra spravedlnosti nebo o nedělním přivítání ukrajinských Čechů prezidentem republiky. Závěrem mluvčí zmínil doplňující informace k tématu koncesionářských poplatků.
„V reakci na postup České televize zvažujeme další kroky, jedním z nich může být i stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání,“ uzavírá Ovčáček.