Američanka plánovala zabít Stephena Hawkinga, zatkla ji španělská policie

Američanka plánovala zabít Stephena Hawkinga, zatkla ji španělská policie
Stephen Hawking v roce 2002 Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Španělská policie zatkla Američanku, která vyhrožovala, že zabije britského fyzika Stephena Hawkinga, jenž ve Španělsku navštívil mezinárodní konferenci astronomů. Policie ženu zatkla tento týden v hotelu poblíž místa konání konference na kanárském ostrově Tenerife, uvedla agentura AP.

Žena Hawkinga sledovala a podle sdělení úřadů mu nedávno poslala e-maily a psala i na internetové sociální síti, že ho zabije v konferenčním centru. Sedmatřicetiletá Američanka, známá pouze jako Jenny Theresa C, patrně trpí duševní poruchou.

Hawkinga měla dle informací policie pronásledovat na různých místech, než se ubytovala v hotelu ve Španělsku nedaleko konání konference. Právě poté, kdy poslala zprávu o tom, že je vedle něj a že se ho chystá zabít, upozornily děti slavného vědce policii, která následně ženu zadržela.

Žena byla propuštěna na svobodu poté, co ji policie nakázala zdržovat se maximálně 500 metrů od Hawkinga, se kterým nesmí zároveň komunikovat. Ve vyšetřování jejích výhrůžek může dle španělských zákonů dostat až dva roky vězení.

Hawking je zřejmě nejznámějším současným fyzikem, někdy bývá označován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina. Proslavila ho zejména kniha Stručná historie času z roku 1988, ve které se Hawking snažil přiblížit srozumitelným způsobem tajemství kosmologie – vědy o stavbě a vývoji vesmíru. Knihy se prodalo přes deset milionů výtisků.

Hawkinga během studií postihla amyotrofická laterální skleróza, která postupně ničí nervové buňky odpovědné za fungování svalů, zatímco mozek zůstává nedotčen. Fyzik i přes prognózy lékařů nemoci nepodlehl a pracuje z pojízdného křesla. Hlas ztratil při tracheotomii v roce 1985, s pomocí počítače ale dokáže mluvit díky systému, který převádí do podoby mluveného slova pohyby jeho tváře.

Čtěte také: Stephen Hawking a Mark Zuckerberg chystají velký vesmírný projekt

Stephen Hawking o Brexitu: Británie nedokáže stát proti světu sama

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články