Stovky nočních můr sedaly na Portugalce i Francouze

Můry na Euru

Stovky nočních můr sedaly na Portugalce i FrancouzeNOVÉ
Náladě Cristiana Ronalda přistání můry na obličeji pravděpodobně nepřidalo Foto: Repro: Twitter/Cristiano's Moth
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nečekaného protagonistu mělo finálové střetnutí na fotbalovém Euru 2016 ve Francii. Zápas domácího mužstva s Portugalskem totiž narušila migrace kovoleskce gama. Stovky můr, které na svém putování zaujal nasvícený stadion, sedaly kam je napadlo, včetně obličejů hráčů, píše The Independent.

Roj migrujících kovoleskců gama se staralo o rozptýlení jinak už tak dramatického utkání. Přítomnost jedné z nejběžnějších můr na finále Mistrovství Evropy 2016 mezi Francií a Portugalskem, který nakonec díky gólu Edera z prodloužení dopadl příznivě pro tým z Pyrenejského poloostrova, sice patrně výsledek neovlivnila, postarala se ale o řadu vtipných situací.

Nejsdílenější byla na síti úsměvná momentka ze situace, která v tu chvíli úsměv alespoň portugalským fanouškům příliš nevyvolávala. Jedna z můr poletujících nad plochou hřiště si totiž usmyslela přistát na slzami zbrocené tváři právě zraněné hvězdy Cristiana Ronalda a ukázala se tak v detailu televizním kamerám.

Množství kovoleskců komplikovalo život zejména fanouškům na tribunách blízko reflektorů, obsypané byly i ukazatelé score, reklamní plochy, nebo čočky fotoaparátů. Můry přistávaly lidem na těle a nepozorným jedincům létali i do úst.

Můry přilákala právě světla stadionu Stade de France v pařížské aglomeraci města Saint-Denis. Silná světla reflektorů byla prý zapnuta i předcházející noc a obří paprsky viditelné na kilometry od stadionu se tak staly kromě místem srazu všech zájemců sledování finále lákavou zastávkou na migrační cestě kovoleskců gama.

Stovky kilometrů dlouhé putování

„Pokud tímto místem v sobotu v noci proudila migrace můr, mohly být přitáhnuty reflektory a následně zůstat u hřiště až do druhého dne,“ řekl pro The Independent šéf oddělení pro zaznamenávání motýlů a můr při britské organizaci Butterfly Conservation Richard Fox.

Můry jsou aktivní pouze v noci a jako přirozený ukazatel cesty jim slouží měsíc, lidské lampy a obecně zdroje světla v noci je tak matou. „Když se pak všechny tyto lidské bytosti objevily a začaly kolem honit ten bílý míč, můry musely uhnout a proto začaly létat po stadionu,“ vysvětluje dále Fox.

K invazi jinak neškodného hmyzu došlo kvůli každoroční stovky kilometrů dlouhé migraci můr. Ty létají z jižních států na začátku teplých měsíců na sever do Evropy, tisíce jich tak kromě středoevropských zemí dorazí i do Anglie a ty nejvytrvalejší doletí až do Grónska nebo na Island.

Kovoleskci gama pojmenovaní podle kresby na křídle připomínající písmeno gama řecké abecedy jsou specialisté na tyto dlouhé přesuny. V rojích si vyberou pro ně nejpříjemnější a nejvýhodnější proudy větrů, kterými jsou pak stakilometrové vzdálenosti schopné překonat. Díky této rychlosti pak může ten konkrétní známý kovolesklec z Ronaldovy tváře přistát již druhý den například na Borisu Johnsonovi nebo Davidu Cameronovi.

Čtěte také: Islandští fotbalisté se vrátili domů, vítali je jako rockové hvězdy

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články