Íránci hrozí šibenice. Za urážku proroka Mohameda
Prorok na Facebooku
Sdílet na Facebooku názory na politiku nebo náboženské otázky je dnes vcelku běžné. Soheilovi Arabimu z Íránu za to ale hrozí poprava. Nejvyšší trest mu soud vyměřil, protože měl na sociální síti urážet proroka Mohameda. O případu informovala mezinárodní organizace Human Rights Watch, která usiluje o propuštění třicetiletého odsouzence na smrt.
Jednoho listopadového dne roku 2013 vtrhli do rodinného domu v Teheránu neznámí muži. Odvedli Soheila Arabiho i jeho manželku. Nastaran Naimi byla po krátké době propuštěna na svobodu, zatímco jejího muže odvezli do vězení.
Ve věznici Evin čekaly Arabiho dlouhé dva měsíce na samotce a nekonečné výslechy. Důvod byl jasný – provozoval prý osm facebookových stránek pod různými jmény a na nich publikoval hrubé a urážlivé příspěvky na adresu proroka Mohameda. Vězeň si ani nemohl promluvit s právníkem, se kterým se setkal až krátce před soudním procesem.
Čtěte také: Írán propustil íránsko-britskou studentku na kauci z vězení
Íránský soud rozhodl v srpnu letošního roku, že si Arabi zaslouží trest smrti oběšením. 24. listopadu pak soud vyšší instance rozsudek potvrdil. Právník Vahid Moshkhani hájil svého klienta tím, že na Facebooku sdílel názory druhých a ne své vlastní, ale bez úspěchu.
Podle článku 263 íránského práva totiž za urážku proroka Mohameda, pokud je člověk opilý anebo cituje jiné lidi, hrozí 74 ran bičem, a ne smrt. Vysvětlení advokáta Moshkhaniho citovala organizace Human Rights Watch.
Čtěte také: Írán propustil 'špióna' - blogera. Byl odsouzen na 19 let
Příběh třicetiletého Íránce vylíčila jeho manželka. Poté dodala, že bude muset říct pravdu jejich malé dceři Rojan. Pětiletá holčička stále věří, že tatínek jenom odjel do práce.
Lidskoprávní organizace se snaží o zrušení rozsudku, protože podle ní došlo ke „kriminalizaci svobodného projevu“. „Je šokující, že někomu hrozí šibenice jenom proto, že sdílel něco na internetu, co je považováno za hrubé nebo urážlivé,“ řekl Eric Goldstein, který je zástupcem pro Střední východ a severní Afriku.