Zlatého ledňáčka si z Plzně odváží Olga Hepnarová a seriál Kosmo

Jubilejní Finále Plzeň

Zlatého ledňáčka si z Plzně odváží Olga Hepnarová a seriál KosmoNOVÉ
Delegace k seriálu Kosmo Foto:

Finále Plzeň

2
Panorama
Echo24
Sdílet:

Já, Olga Hepnarová získal na 30. ročníku festivalu Finále Plzeň cenu pro nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film. Rozhodla o tom poprvé v historii ryze mezinárodní odborná porota. Oceněný byl také seriál Kosmo a dokument 5 October.

Zlatého ledňáčka si z Plzně odneslo drama Já, Olga Hepnarová režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy. S oceněním byla poprvé spojená finanční odměna ve výši 50 tisíc korun. Nejlepším televizním a internetovým projektem v kategorii cyklická tvorba byl vyhlášený 2. díl seriálu Kosmo s názvem Česká škola.

Cena za nejlepší dokumentární film a 50 tisíc korun připadla snímku 5 October režiséra Martina Kollara. Vítězem nejlepšího televizního a internetového projektu v kategorii necyklická tvorba se stal Případ pro lyžaře v režii Lucie Bělohradské.

Podle ředitelky festivalu Evy Veruňkové Košařové byl letošní ročník velmi úspěšný. „A neměříme to jen návštěvností, která se letos vyšplhala na více než 13, 5 tisíce návštěvníků. Úspěšný byl také množstvím doprovodných akcí, které se konaly nejen v Měšťanské besedě, ale i v DEPO2015, Techmanii, Papírně či v prostoru Plzeň Zastávka,“ řekla k tomu.

O výsledcích hlasovali odborníci, kteří zasedli ve třech mezinárodních porotách. O Zlatého ledňáčka soupeřilo v kategorii celovečerních hraných nebo animovaných filmů celkem 12 snímků. V kategorii dokumentárních filmů soutěžilo 12 nominovaných dokumentů a v kategorii televizní tvorby se do soutěže dostalo celkem 11 děl v kategorii cyklická a 5 v kategorii necyklická televizní tvorba.

Čtěte také:

Jubilejní Finále Plzeň uvede nového Hřebejka i Kosmo v planetáriu

Hřebejkův film bych do britských kin neuvedla, říká distributorka

Sdílet: