Podivná hra ANO. Zlatušku odvolali, večer vrátili

Podivná hra ANO. Zlatušku odvolali, večer vrátiliAKTUALIZOVÁNO
Domov

Co se děje v Babišově hnutí?

Filip Nachtmann

Podivnou hru kolem šéfa školského výboru Sněmovny Jiřího Zlatušky rozehrál jeho vlastní poslanecký klub ANO. Nejdříve navrhl jeho odvolání a v následném hlasování se tak stalo. Večer se pak klub ANO sešel na jednání a dohodl se, že Zlatuška šéfem výboru zůstane.

Výsledek jednání oznámil muž č. 2 Babišova hnutí a předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. „Poslanecký klub jednal o situaci asi dvě hodiny a v tajném hlasování potvrdil panu Zlatuškovi důvěru,“ citoval iDNES Faltýnka. Poslanci zároveň konstatovali, že způsob, jakým během dne na jednání školského výboru vyslovilo vedení klubu Zlatuškovi nedůvěru, byl nešťastný. Zlatuška je spokojen. „Šlo spíš o chybu v komunikaci a komunikaci mezi sebou musíme zlepšovat obecně. Samozřejmě si rozhodnutí svých kolegů z klubu vážím. Ukazuje, že školství je složitá problematika, kterou bere hnutí ANO vážně,“ doplnil Zlatuška.

Jak celý den kolem Zlatušky probíhal?

Profesor a bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška (ANO), jedna z volebních tváří Babišova hnutí, končí v čele školského výboru sněmovny, oznámilo se po poledni. Kolegové ho ve středu náhle odvolali na přání jeho vlastního hnutí na improvizovaném jednání v kuloárech sněmovny. Informuje o tom server Aktuálně.cz s tím, že se Zlatuškovy kroky neměly slučovat s politikou hnutí ANO. Hnutí se tak v krátké době zbavuje po ministryni Heleně Válkové dalšího odborníka.

Pikantní na Zlatuškově odvolání je především to, že skončil na žádost svých vlastních kolegů. Ti podle informací deníku ECHO24.cz už delší dobu obcházeli další politické strany s tím, aby navrhly Zlatuškovo odvolání z čela výboru. Když se k tomu nikdo neměl, zakročili sami.

„Důvod byl ten, že existují dlouhodobé neshody s programem pana Zlatušky, v oblasti školství se dlouhodobě neslučoval s politikou hnutí ANO,“ řekl Aktuálně.cz místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

Odvolání Zlatušky bylo pro velkou část členů výboru překvapením. Stejně jako narychlo svolané jednání, které se uskutečnilo v obědové pauze v kuloárech jen pár metrů od jednacího sálu.

Odvolání kvůli dohodě Chládka s Babišem?

„Najednou tam vystoupila paní poslankyně Dobešová z hnutí ANO, že jejich klub odsouhlasil Zlatuškův konec. I pro něj to myslím bylo překvapení,“ přiblížila serveru situaci poslankyně Nina Nováková z TOP 09. Někteří členové výboru na protest z jednání odešli, zbytek Zlatuškovo odvolání odhlasoval. „Je to nehorázné jednání,“ dodává Nováková.

Sám Zlatuška důvody svého odvolání nezná a nechce se tedy příliš vyjadřovat. Potvrdil ale, že odvolání navrhla jeho stranická kolegyně Dobešová. „Věšet se kvůli tomu nebudu, takže se k tomu vyjádřím, až bude jasné, co se vlastně stalo,“ řekl pouze Právu.

O Zlatuškově nástupci se zatím nerozhodlo. A to může být problém. Jednací řád sněmovny totiž mluví o tom, že výkon funkce předcházejícího předsedy výboru zaniká až potvrzením nebo zvolením nového. Není tak jasné, jestli se Zlatuškovo odvolání platné. Pokud by ale nebylo, pokusí se o něj ANO zcela jistě znovu.

Z jednacího řádu sněmovny (část šestá):
(4) Výbor může na písemný návrh dvou pětin svých členů zvolit nového předsedu. Volbu nelze uskutečnit dříve, než po uplynutí sedmi dnů po podání návrhu. Pokud Sněmovna nového předsedu nepotvrdí, zůstává ve funkci původní předseda.
(5) Předseda výboru se ujímá své funkce po potvrzení volby Sněmovnou nebo po zvolení Sněmovnou. Potvrzením nebo zvolením nového předsedy Sněmovnou zaniká výkon funkce předcházejícího předsedy.

Hnutí se každopádně pár hodin po ministryni Válkové zbavuje dalšího odborníka. Už zřejmě neplatí slova z předvolební kampaně. „Je sice jednodušší být nezávislý a působit v akademickém prostředí, ale po určité reflexi jsem dospěl k tomu, že je potřeba přetavit hlas nespokojených do smysluplného programu,“ říkal tehdy Zlatuška. Teď už o jeho program nikdo v ANO nestojí.

Za odvoláním Zlatušky může být jeho častá kritika ministra školství Marcela Chládka (ČSSD). Ten se podle kuloárních informací měl před odvoláním Zlatušky sejít s šéfem ANO Andrejem Babišem.

Babiš ale schůzku s Chládkem pro ECHO24.cz popřel. Stejně jako to, že by měl s prací Zlatušky ve výboru problémy. „Nesmysl, nehodnotím práci poslanců. To, že za všechno můžu já, je ve vašem serveru antibabiš pravidlem,“ odepsal vicepremiér v SMS.