Těhotné nemají jezdit na jih Ameriky. Komár je ale i v Evropě

Šíření Viru Zika

Těhotné nemají jezdit na jih Ameriky. Komár je ale i v EvropěNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Strašák zika obchází Evropu. První případ nákazy tímto virem, který je spojován s poškozováním mozků novorozenců, ohlásilo Dánsko. Nemocné mají rovněž v Británii a v USA, přičemž všichni se nakazili během pobytu v Latinské Americe. Zdravotnické úřady očekávají, že počet nemocných v Evropě vzhledem k intenzitě mezinárodního cestování poroste. Řada států včetně České republiky proto vydala doporučení, aby těhotné ženy do států Latinské Ameriky raději nejezdily.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že se virus pravděpodobně rozšíří do všech zemí amerického kontinentu s výjimkou Kanady a Chile, kde se konkrétní druh komára, přenašeč viru, nevyskytuje. V Česku podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka tato nákaza nehrozí, virus totiž přenáší komár, který v Česku běžně nežije. František Stejskal, předseda sekce tropického a cestovního lékařství Nemocnice Na Bulovce, však ve vysílání ČT24 hovořil o jeho přítomnosti na Moravě.

,,Aktivita komárů-přenašečů je v Evropě malá, ale byli zaznamenáni v Evropě, zejména na jihu, a také v Holandsku, protože tam se dováží květiny z Afriky. V Nizozemsku tedy jsou kolonie, komár se zde v letních měsících běžně množí. Přítomnost komára byla zaznamenána také na Slovensku, kde se předpokládá, že jsou i kolonie. Nález komára existuje i z Moravy, kde se ovšem kolonie nepředpokládají,“ vysvětlil Stejskal a doplnil, že riziko rozšíření komára je velmi malé s ohledem na zimní období, kdy je jejich aktivita minimální.

S ohledem na aktuální informace vydalo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ministerstvem zahraničí seznam zemí, ve kterých doporučují všem českým občanům, aby dbali na ochranu před bodnutím hmyzu. Zejména obezřetné by měly být těhotné ženy.

Čtěte také: Vláda doporučuje: odložte těhotenství až do roku 2018

Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Příznaky nakažení se projevují vysokými horečkami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní. ,,Většinou to probíhá jako horečnaté onemocnění, které může být doprovázeno vyrážkou. Typický je také zánět spojivek,“ vysvětlil Stejskal.

Virus pravděpodobně způsobuje rovněž to, že se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem. V Brazílii byly takto postiženy tisíce dětí, nejméně pět z nich zemřelo. Silně postižená je také Kolumbie. ,,Bylo prokázáno, že se ten virus dostává do plodové vody ženy, tedy prochází placentou,“ potvrdil František Stejskal. Některé středoamerické a jihoamerické státy proto varovaly ženy, aby se kvůli viru zika dočasně vyhnuly otěhotnění.

Čtěte také: Vláda doporučuje: odložte těhotenství až do roku 2018

Inkubační doba nemoci je tři až dvanáct dnů. Po případné nákaze se proto z hlediska bezpečné rezervy doporučuje ženám i mužům měsíc po prodělání nemoci s početím vyčkat. Vedle komářího bodnutí však může být virus podle WHO přenášen i pohlavním stykem. Zatím ale nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka. „Nicméně je pravda, že virus je v krvi a přenáší se krví přes komára,“ řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. To potvrdil i Stejskal: „Byl popsán případ, kdy se virus přenesl krevní transfuzí, ale to platí i o velkém množství běžných virů.“

Proti viru dosud neexistuje účinný lék, státy jako Brazílie a USA však v reakci na hrozbu epidemie uvedly, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. Výzkum však bude trvat několik let.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články