Dienstbier se zbavil šéfa sociální agentury, jeho lidé zuří

Dienstbier se zbavil šéfa sociální agentury, jeho lidé zuříNOVÉ
Domov

DUSNO NA ÚŘADĚ VLÁDY

Jan Kálal

Ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) musí řešit personální bouři svých podřízených. Rozpoutalo ji odvolání ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka, kterému vytkl chyby ve veřejných zakázkách a neochotu k diskusi. Šimáček ale svoji práci hájí, otevřeným dopisem se za něj postavili i zaměstnanci agentury a podporu má také mezi starosty a neziskovými organizacemi.

Na Úřadě vlády ČR vládne sametový duch. Úředníci tu sepisují petice za svého nadřízeného, kterého podle nich ministr Dienstbier bezdůvodně připravil o místo. K jejich volání se přidali neziskové organizace a také starostové z lokalit, kde agentura zaměřená především na soužití s Romy, působí. Stav občanské angažovanosti trvá od konce minulého týdne, v úterý se k věci poprvé veřejně vyjádřil sám Dienstbier.

Dienstbier: „Pan ředitel Šimáček si vyslechl první dvě tři věty a potom řekl, že se o reorganizaci odmítá bavit. Takový postup vůči nadřízené, je mírně řečeno nevhodný.“

Ministr vytkl odvolanému šéfovi agentury chyby ve veřejných zakázkách. Kvůli porušení pravidel rozpočtové kázně má Úřad vlády zaplatit zhruba 750 tisíc korun a dalších 400 tisíc jako penále za prodlení. Šimáček měl podle Dienstbiera také nakupoval prostor v médiích za více než čtyři miliony korun pro kampaň, která má předcházet násilí z nenávisti. Jenže to oproti platným pravidlům nedal na vědomí vládě. A konečně také prý odmítl jakkoli diskutovat o reorganizaci agentury.

Agentura může fungovat i bez Šimáčka, míní ministr

„Pan ředitel Šimáček si vyslechl první dvě tři věty a potom řekl, že se o reorganizaci odmítá bavit. Takový postup vůči nadřízené, je mírně řečeno nevhodný,“ přiblížil Dienstbier novinářům týden staré setkání Šimáčka s jeho přímou šéfovou, náměstkyní Martinou Štěpánkovou.

Šimáček: „Všechny důvody pro odvolání považuji za zástupné, v určitých částech dokonce za lživé, urážlivé mou osobu, ale také mé kolegyně a kolegy a jejich práci v agentuře.“

Ministr dále zmínil, že nová organizační struktura, ve které se má stávající vládní obor rozčlenit na dva, má vést k navýšení počtu zaměstnanců ze stávající sedmdesátku přibližně na stovku. A že ani výměna na místě ředitele nemá nic změnit na práci agentury, kterou si jinak prý pochvaluje. „Pokud ta instituce byla dobře vybudována, změna jednoho, byť nejvyššího pracovníka, ji nemůže rozložit. Žádné další personální změny v agentuře neprobíhají,“ uvedl Dienstbier.

„Ohrazuji se proti výroku ministra Dienstbiera o závažných pochybeních, kterých jsem se měl dopustit. Všechny důvody pro odvolání považuji za zástupné, v určitých částech dokonce za lživé, urážlivé mou osobu, ale také mé kolegyně a kolegy a jejich práci v agentuře. Poškozují dobré jméno agentury a oslabují ji v očích veřejnosti,“ kontroval Šimáček v prohlášení, které novinářům rozeslal ještě během probíhající tiskové konference.

Odvolaný šéf varuje před zmařenou prací

Velmi kritický byl Šimáček na adresu svého ministra už v předchozích dnech. „Pan ministr se mnou nekomunikoval. Měl jsem možnost hovořit s ním dvakrát na začátku, když nastupoval do své funkce. Od té doby vždy už jenom ve chvíli, kdy si mě zavolal. Vlastně nevím, co si pan ministr o agentuře myslí,“ uvedl odvolaný šéf pro ECHO24.cz. „Když cestoval do lokalit, kde působíme, tak jsem o tom mnohdy ani nevěděl. Cestoval tam bez doprovodu z agentury,“ posteskl si.

Šimáček se snaží bránit přímočarému pohledu, že mu jde jenom o vlastní místo. Podle něj jeho odvolání může ohrozit práci, kterou vedl. Za podporu z řad zaměstnanců je samozřejmě rád a tvrdí: „Nesledují ani tak svůj osobní zájem a zájem pana Šimáčka, ale především všichni v týmu vidíme tuto velkou příležitost, která se může rozplynout, pokud agentura ztratí lidi nebo základní zázemí.“ Dienstbier už ho ale ve svém týmu nechce.