‚Oznamují odloučení od USA,‘ řekl prezident Filipín. Přeorientoval se na Čínu

‚Oznamují odloučení od USA,‘ řekl prezident Filipín. Přeorientoval se na ČínuNOVÉ
Rodrigo Duterte. Foto: FOTO: Wikimedia Commons / Presidential Communications Operations Office
Svět

FILIPÍNSKÝ PŘÍKLON K ČÍNĚ

df Echo24

Filipínský prezident Rodrigo Duterte oficiálně vypověděl spojenectví se Spojenými státy americkými a jal se výrazně zlepšovat vztahy s Čínou. V Pekingu prohlásil, že se země dohodly na řešení sporů v Jihočínském moři. Podobu dohody však nespecifikoval. Informovala o tom tisková agentura Reuters.

Duterte je na státní návštěvě v Číně v doprovodu asi 200 podnikatelů, kteří mu mají pomoct připravit cestu pro nové obchodní aliance. K dlouhodobému spojenci v podobě USA se filipínský prezident definitivně obrátil zády. Tento trend se v jeho vystupování dal vypozorovat již od jeho nástupu do funkce před čtyřmi měsíci.

„Na tomto místě oznamuji své odloučení od Spojených států,“ ohlásil Duterte za přítomnosti filipínských podnikatelů a čínského vicepremiéra Čanga Kao-lia na fóru ve Velké lidové hale v Pekingu, za což sklidil mohutný potlesk. „Už jsem se přeorientoval na váš ideologický proud a možná také zajedu do Ruska promluvit si s Putinem a řeknu mu, že jsme tři proti celému světu – Čína, Filipíny a Rusko. To je jediná cesta,“ řekl také Duterte v komunistické Číně.

Mluvčí Bílého domu Duterteho projev bagatelizoval a pouze zdůraznil tradiční vazby mezi Washingtonem a Manilou. „Spojenectví Spojených států s Filipínami je postaveno na 70leté historii, pevných mezilidských vazbách, včetně živé filipínsko-americké diaspoře, a dlouhém seznamu sdílených bezpečnostních zájmů,“ řekl Ned Price.

Filipínští ministři financí a hospodářského plánování hovořili umírněněji, ale přesto přiznali nový kurz filipínské zahraniční politiky. „Budeme udržovat vztahy se Západem, ale toužíme po silnější integraci s našimi sousedy,“ napsali Carlos Dominguez a Ernesto Pernia ve společném prohlášení. „Sdílíme s naším regionem kulturu a lepší porozumění.“

Během Duterteho návštěvy Čínské lidové republiky by měly být projednány transakce ve výši 13,5 miliard amerických dolarů, napsala agentura Reuters s odkazem na prezidentova kancléře. Čínský prezident Si Ťin-pching označil návštěvu Duterteho delegace za milník ve vzájemných vazbách. Nedávný průzkum veřejného mínění nicméně ukázal, že většina Filipínců stále věří více Spojeným státům než Číně.

Čtěte také: Filipínský prezident vulgárně urazil Obamu, ten pak zrušil schůzku

Filipíny hrozí odchodem z OSN. Chtějí si založit vlastní organizaci

Prezident Duterte se hlásí k Hitlerovi. Rád by zavraždil miliony lidí

Související články