Do EET se zapojilo 43 000 podnikatelů. Odeslali 119 milionů účtenek

Do EET se zapojilo 43 000 podnikatelů. Odeslali 119 milionů účtenekNOVÉ
Domov

Elektronická evidence tržeb

Echo24

Do systému elektronické evidence tržeb se zapojilo přes 43 000 podnikatelů, ministerstvo financí v něm eviduje 119 milionů účtenek. Evidované tržby za prosinec dosáhly téměř 20 miliard Kč, zatímco před rokem to bylo deset miliard. Novinářům to dnes řekla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Evidované tržby překonaly podle generálního ředitele Finanční správy Martina Janečka jejich původní odhady zhruba o čtvrtinu, v průběhu roku ovšem očekává jejich další nárůst. Daňový efekt nárůstu je podle něj komplikovanější. Schillerová zopakovala, že podle konzervativního odhadu bude přírůstek výběru DPH díky EET jen v letošním roce asi 4,3 miliardy korun.

Za prosinec ukončilo podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) činnost 104 podnikatelů, kteří podléhali první vlně elektronické evidenci tržeb, nově jich vzniklo 370. Za prosinec je také více než stoprocentní nárůst registrací k DPH z důvodu překročení limitu obratu. „Funguje to, odmítám negativní dopad EET na podnikatelskou veřejnost. Většina provozovatelů je spokojena, problémy jsou většinou jen u dodavatelů zařízení,“ řekl Babiš. Informovanost veřejnosti je ale podle něj stále malá.

Opačný trend, než o jakém hovořil ministr, vykazují v oblasti živnostenských oprávnění pro provozování hostinské činnosti statistiky společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Loni v prosinci podle nich bylo nově založeno nebo obnoveno 2099 živností a přerušeno či ukončeno 2882 živností.

Elektronická evidence tržeb začala loni 1. prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset v další vlně od letošního března do EET zapojit maloobchodní a velkoobchodní firmy, což se dotkne odhadem asi 250 000 subjektů.

Po velkoobchodech a maloobchodech přijde řada i na další obory podnikání. Stánkový prodej občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, například na festivalech, se do evidence zapojí od března 2018, stejně jako prodej na farmářských trzích nebo služby účetních, advokátů i lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

Minulý týden poslanci zamítli návrhy úlev v elektronické evidenci tržeb, které vznesl ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vládní KDU-ČSL. Babiš neuspěl s návrhem, aby pod evidenci tržeb nespadaly nákupy v e-shopech v těch případech, kdy zákazník platí kartou přes internet a transakce se odehraje bez osobní účasti. Z evidence chtěl vyloučit i živnostníky s paušální daní. Sněmovní většina zamítla výjimky lidovců i návrhy opoziční návrhy na zrušení zákona o evidenci tržeb.

Čtěte také: Do druhé etapy EET se zaregistrovala jen desetina podnikatelů

Babiš jde proti statistikám o EET. „Lžou. Víc hospod vzniklo“

Související články