Babiš jde proti statistikám o EET. „Lžou. Víc hospod vzniklo“

Babiš jde proti statistikám o EET. „Lžou. Víc hospod vzniklo“NOVÉ
Andrej Babiš Foto: Foto: Shutterstock
Domov

BABIŠ HÁJÍ EET

Echo24

Po zavedení elektronické evidence tržeb (EET) neklesl podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) počet restaurací. Loni v prosinci bylo otevřeno víc restaurací, než jich bylo zavřeno, řekl ve středu Babiš na kongresu tradičního maloobchodního trhu Samoška v Olomouci. Jeho tvrzení jsou v rozporu s jinými statistikami, které byly už dřív v souvislosti s touto problematikou zveřejněny. Babiš také prohlásil, že restauracím loni v prosinci meziročně vzrostly tržby o sto procent. Konkrétní čísla neuvedl.

Sdružení místních samospráv České republiky s poukazem na průzkum mezi starosty obcí na začátku prosince oznámilo, že při spouštění EET zaniklo zhruba 700 hospod zejména v malých obcích. Podle Babiše to není pravda.

„Je to lež. Zavřelo za prosinec 108 hospod a otevřelo 370,“ prohlásil ministr financí. Podrobnější statistiky zveřejní ve čtvrtek na tiskové konferenci v Praze. Podle Babiše tisíce restaurací zanikly a vznikly i v předchozích letech, kdy EET v Česku nefungovalo.

Opačný trend, než o jakém hovořil ministr, vykazují v oblasti živnostenských oprávnění pro provozování hostinské činnosti statistiky společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Loni v prosinci podle nich bylo nově založeno nebo obnoveno 2099 živností a přerušeno či ukončeno 2882 živností.

Elektronická evidence tržeb (EET) začala loni 1. prosince, její první fáze se týkala podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách. Do EET je podle údajů serveru etrzby.cz zatím zapojeno 42.803 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se měla první vlna EET pro hotely a restaurace od loňského 1. prosince týkat zhruba 40.000 podnikatelů.

Od 1. března letošního roku se EET dotkne největší skupiny podnikatelů – velkoobchodních a maloobchodních firem, tedy asi 250.000 subjektů. V roce 2018 budou postupně následovat další obory podnikání.

Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Čtěte také: Systém EET měl v úterý další technické problémy

Pivovar Zubr po zavedení EET přišel o dvě desítky restaurací

Související články