Vláda ve Francii prosadila reformu zákoníku práce bez souhlasu parlamentu

Netradiční rozhodnutí

Vláda ve Francii prosadila reformu zákoníku práce bez souhlasu parlamentuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Francouzská vláda se dnes rozhodla zavést reformu zákoníku práce pomocí dekretu, tedy bez hlasování v parlamentu. Reforma zaměstnavatelům usnadní přijímání i propouštění pracovníků. Plánované změny v uplynulých týdnech vyvolaly vlnu protestů po celé Francii. Konzervativní opozice na dnešní rozhodnutí reagovala návrhem na hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

Vláda se dnešním mimořádným krokem, který umožňuje ústava, vyhnula nebezpečí, že schválení změn rok před volbami parlamentu a hlavy státu zablokují její vlastní poslanci. Zmírnění ochrany zaměstnanců podle vlády povzbudí podniky k přijímání nových pracovníků. Kritici však tvrdí, že reforma umožní zaměstnavatelům obcházet práva zaměstnanců.

Cílem vlády je zpružnit pracovní trh a snížit vysokou nezaměstnanost. Prezident François Hollande slíbil, že se v příštím roce nebude ucházet o druhý prezidentský mandát, pokud nezačne počet lidí bez práce vykazovat stabilní sestupný trend.

Rozhodnutí vlády prosadit reformu bez hlasování parlamentu oznámil premiér Manuel Valls po mimořádné schůzce s ministry. „Návrh by mohl být zablokován,“ uvedl. „Tato reforma musí projít, země se musí posunout kupředu,“ dodal.

Navrhnuté hlasování o důvěře Valls zřejmě ustojí. Rebelujícím poslancům vládní strany se sice reforma zákoníku práce nelíbí, pravděpodobně však nebudou ochotni ohrozit stabilitu vlády, napsala agentura AP.

Odpůrci reformy z vládní Socialistické strany nicméně kabinet kvůli jeho postupu podrobili kritice. „Je to drsný způsob využití ústavy k tom, jak zbavit zástupce lidu jejich práva rozhodovat,“ uvedl rebelující socialistický zákonodárce Laurent Baume. Rozhodnutí vlády označil za „nedemokratické“.

Kritici reformy odsuzují hlavně tři body, a to záměr zavést maximální výši odstupného v případě propouštění, zmírnění podmínek propouštění zaměstnanců z ekonomických důvodů a menší závaznost dodržovat pětatřicetihodinový pracovní týden, který socialisté prosadili v roce 2000. Valls sice po protestech studentů zmírnil některé navrhované změny, součástí reformy nicméně zůstala možnost, aby zaměstnavatelé uzavírali se zaměstnanci vnitřní dohody ohledně pracovní doby.

Ve čtvrtek se proti reformě budou konat další protesty, které svolalo sedm odborových svazů a mládežnických organizací. Podle svazu středoškolských studentů FIDL vláda dnešním rozhodnutím „odmítla demokratickou debatu o tomto zákonu“.

Čtěte také: Konec volného trhu? Francie chce omezovat i české dopravce

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články