Japonec dělal 190 hodin přesčas. Pak se oběsil
Japonská restaurace musí zaplatit půl milionu dolarů jako odškodnění za smrt jednoho svého zaměstnance. Ten každý měsíc dělal 190 hodin přesčas, musel snášet hrubé zacházení od nadřízeného a nakonec spáchal sebevraždu.
Zpravodajský server RT informoval o případu čtyřiadvacetiletého Japonce, který se „upracoval k smrti“. Každý měsíc totiž dělal průměrně 190 hodiny přesčas. Jeho nadřízený ho navíc psychicky vydíral a verbálně na něj útočil. Takové zacházení mladý Japonec vydržel skoro rok a půl, než se rozhodl se zabít.
V restauraci pracoval celkem tři roky. V červnu 2009 povýšil a stal se manažerem a až do své smrti v listopadu 2010 pracoval přibližně 360 hodin měsíčně. Za tu dobu měl jen dva dny volna. Soud nyní rozhodl ve prospěch rodičů mrtvého manažera a restaurace musí zaplatit půl milionu dolarů (cca 11 milionů korun).
Čtěte také: Makléř v Japonsku zadal omylem pokyn k obchodům za biliony
„Tohle je rozhodnutí podporující zaměstnance, kteří musí pracovat přesčas a jsou v práci šikanováni,“ říká právník rodičů mrtvého manažera pro Channel News Asia. Podle RT je v Japonsku problém s úmrtími z „přepracovanosti“ větší, než se ukazuje dle statistik. Řada lidí totiž podobné případy vůbec nenahlásí.
V ČR je nejvyšší přípustný rozsah týdenní pracovní doby stanoven na 40 hodin týdně, tedy přibližně 170 hodin měsíčně. V Japonsku je pracovní doba velmi podobná. Japonci jsou ale známí svou vysokou pracovní morálkou a přesčasy jsou u nich víc než běžné. Pro smrt z přepracování mají dokonce speciální výraz – karoshi.
Karoshi je v Japonsku uznáno jako legitimní příčina smrti. Podle serveru Economist můžou pozůstalí dostat od vlády náhradu až ve výši 20 000 dolarů (cca 440 tisíc korun) a dokonce i milion dolarů (cca 22 milionů korun) od společnosti, v níž mrtví pracoval.