Snowden: ‚Lidským právům v Rusku nepomůžu‘. Žádá Obamu o milost

SNOWDEN SE OBRÁTIL NA OBAMU

Snowden: ‚Lidským právům v Rusku nepomůžu‘. Žádá Obamu o milostNOVÉ
Edward Snowden Foto: FOTO: Wikimedia Commons
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Edward Snowden se pustil do boje za svůj návrat z ruského exilu do Spojených států, kde mu za vyzrazení tajných informací o NSA hrozí až třicet let vězení. Whistleblower žádá o prezidentskou milost Baracka Obamu, který brzy z úřadu odejde. Není totiž vyloučené, že „hořet pod nohama“ mu začne i ruská půda, protože začal kritizovat jak sledování ruských občanů na internetu, tak i porušování lidských práv v zemi.

Edward Snowden, který je v ruském exilu už víc jak tři roky, žádá přímo prezidenta Baracka Obamu, aby mu udělil milost. Whistleblower a bývalý zaměstnanec americké Národní agentury pro bezpečnost je přesvědčený, že se zachoval správně. Zveřejnění informací o americké špionáži, která cílila kromě amerických občanů i například na německou kancléřku Angelu Merkelovou, považuje za „morálně správné a prospěšné občanům“. Řekl to ve videorozhovoru pro britský list The Guardian.

Není náhoda, že Snowdenova kampaň za udělení prezidentského pardonu a tím i za návrat Spojených států nabrala na právě nyní intenzitě. V lednu totiž Barack Obama opustí prezidentské křeslo. Pokud ho ve funkci vystřídá Hillary Clintonová nebo Donald Trump, jeho šance na získání milosti se podle britského listu ještě sníží.

Kromě toho není vyloučené, že Rusku dojde s Snowdenem trpělivost. Pustil se totiž do kritiky porušování lidských práv v této zemi. „Rád bych zde pomohl zlepšit situaci s lidskými právy, ale nikdy k tomu nebudu mít dobré předpoklady ve srovnání s ruskými aktivisty,“ uvedl v rozhovoru pro The Guardian.

V minulosti se navážel také do ruské politiky, která směřuje ke stále masivnější kontrole toho , co lidé na internetu provádějí. „Rozhodnutí ruské vlády ve stále větší míře kontrolovat internet, kontrolovat na co se lidé dívají, včetně určitých částí soukromého života, aby mohla rozhodovat o tom, co je, nebo není adekvátní způsob vyjadřování lásky mezi lidmi, je nejen zásadně špatné, nýbrž vůbec nepřísluší žádné vládě,“ prohlásil podle agentury AFP.

Obvinil také Rusko z hackerských útoků, které zasáhly NSA. Nepřímé důkazy a také zkušenosti podle něj svědčí o tom, že je mají na svědomí ruské úřady. Útoky jsou spojovány se skupinou Shadow Brokers.

Nicméně Snowdenovy šance na návrat do USA nedávno snížila výbor amerického parlamentu pro zpravodajské služby. Edward Snowden podle něj není whistleblower, jak tvrdí v rozhovorech pro média. Protože většina materiálu, které ukradl z NSA, se podle výboru týkala tajných služeb a důležitých programů obrany země. Termín whistleblower by měl označovat někoho, kdo upozorní na nelegální či neetické praktiky, které jdou proti veřejnému zájmu. Zveřejněním tajných informací navíc podle výboru „výrazně poškodil“ bezpečnost USA.

Bývalý konzultant americké Národní agentury pro bezpečnost v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické špionáže. Monitorování se týkalo i vedoucích činitelů spojeneckých států, například německé kancléřky Angely Merkelové. Spojené státy, jejichž pověst tím vážně utrpěla, vydaly na Snowdena mezinárodní zatykač a Snowden se od té doby obává cestovat.

Čtěte také: Snowden spolupracoval s Kremlem, domnívá se rozvědka BND

Snowden prozřel? Kritizuje Rusko za nesvobodu slova

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články